CDN nedir?

0
226

CDN açılımı Content Delivery Network olan içerik dağıtım ağıdır. Bir web sitesinin statik içeriklerinin ziyaretçilere yakın olan CDN sunucusundan yayınlanması sayesinde web sitesinin çalışmasını hızlandıran ve içerik dağıtım sunucularını kapsayan bir network ağıdır.

CDN alt yapısı tüm dünyaya yayılan sunuculardan meydana gelir. Site ziyaretçilerine statik içeriği en hızlı şekilde ulaştırır. Web sunucuları statik içerik yanında uygulamaya da hizmet eder. Bu nedenle sunucuların yanıt süresi uzun olabilir. Statik içeriklerin başka bir sunucuya yönlendirilmesi sayesinde sayfanın yüklenme hızı ve süresi artar. CDN bu mantıkla işlevini yerine getirir. Kullanıcının IP adresine uygun coğrafi konumunu belirleyerek, seçtiği dosyaları kullanıcıya en yakın olan CDN ağındaki sunucuya yönlendirir. Bu sayede site kullanıcısı sayfa daha düşük yüklenme süresiyle aradığına ulaşır.

CDN video, resim, JavaScript gibi statik içerikleri web sitesi ziyaretçilerine en yakın bölgeden gönderir. Hızlı dağıtım ağı oluşturulmasıyla sunucuların yanıt süresi kısalır. CDN dağıtım ağı fazla sayıda içerik barındırdığından, web sitelerinde performans artışı da sağlar. Web sitenizin dünyanın her yerinden ziyaretçisi bulunuyorsa, geniş lokasyonlarda sunucuları bulunan bir CDN ağı kullanmanız kaçınılmazdır.

CDN Türleri Nelerdir?

Pull CDN

Bu CDN türünün kullanımı oldukça kolaydır. Web sitenizde bulunan CDN sunucularının hangi statik içeriğini yanıtlamasını istiyorsanız, sadece bu statik içeriğin URL’si değiştirilir. İlk talebinizde CDN sunucuları bunu otomatik alır. Daha sonraki isteklerde bunu kendi sağlar.

Push CDN

Pull CDN kullanımının artmasıyla birlikte Push CDN fazla tercih edilmemektedir. Bu CDN hizmeti aldığınız yerden iletilen FTP alanına yanıtlamasını istediğiniz resim, video gibi statik içerikleri yükleyerek kullanılır.

VOD Pull (Video On Demand)

Pull CDN gibi işlev gören bu tür, sizin belirleyeceğiniz yerden videoları kendi çekerek servisini yapar.

VOD Push (Video On Demend)

Push CDN gibi işlev göre bu tür daha çok video içeriklerinin servisinde kullanılır.

CDN Kimler İçin Uygundur?

CDN içerik dağıtım ağı, her ölçekte web sitelerinin sunucunu yükünü azaltabilir, uluslararası platformda kullanıcılara hızlı bir erişim olanağı sağlar. Bu nedenle CDN oyun siteleri, haber siteleri, global yayın yapan ve trafiği fazla olan web siteleri tarafından kullanılabilir.

CDN Kullanımının Avantajları

Web sitelerinde CDN servisleri kullanıldığında, bariz şekilde hızlanma olur. Bu hem kullanıcıların web sitesini sevmesini sağlar hem de site daha fazla kullanıcı kazanır.

Google hem kaliteli web sitelerini hem de hızlı şekilde servis sunan web sitelerini hedefler. CDN dağıtım ağını kullanan web sitelerinde iyileştirmeler yapılabilir. Bu sitenin SEO performansını arttırır ve aynı alanda içerik sağlayan rakip sitelerin bir adım önüne geçmesini sağlar.

Farklı bölgelerden gelen trafikler sunucuyu meşgul eder. Bu kaynakların tükenmesine yol açtığından, sitede yavaşlama sorunu yaşanır. Fakat CDN sayesinde web sitesinin yükü azaltıldığından, hız sorunu yaşanmaz.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here