Easy FancyBox resme tıklayınca büyütme

1
257

Easy Fancybox wordpress tabanlı sitelerde resme tıklayınca büyütme işlevi yapan yada bir diğer deyişle resme tıklayınca açılır pencerede resim gösteren ücretsiz bir eklentidir. Eklentinin kullanımı oldukça basittir ve kurulum sonrası ekstra bir ayar gerektirmez. Eklentinin kötü yanı ise önceki resimleri otomatik olarak büyütme yapmamasıdır. Yani eklenti kurulduktan sonra eski resimlerinizin üzerine gelerek teker teker bağlantı türünü değiştirmeniz gerekmektedir. Sitemde bulunan yaklaşık 200 resmi teker teker tıklayınca büyütmeye açık hale getirmek için 5 dakika kadar uğraştım. Yani eklenti eski resimleri otomatik büyütmese de WordPress admin panelimiz üzerinden kolayca ayarlayabiliyoruz.

Easy Fancybox kullanımı

Easy Fancybox ücretsiz bir wordpress eklentisidir, eklentiyi wordpress.org üzerinden indirebiliriz yada wordpress admin panelimizden Eklentiler > Yeni Ekle > Easy Fancybox  araması yaparak indirip kurabiliriz. Eklenti kurulduktan sonra herhangi bir ayar yapmamıza gerek yoktur zaten eklentinin ayar bölümü mevcut değildir. Otomatik olarak kurulur ve sitenin kaynak kodlarına işler. easy fancybox eklentisi

Eklentiyi kurduktan ve etkinleştirdikten sonra yapmamız gereken; her yeni resim yüklediğimizde resmin altında bulunan görünüm ayarlarından Bağlantı kutucuğunu Ortam Dosyası olarak ayarlamamızdır. Önceden yüklenmiş resimleri ayarlamak içinse WordPress admin panelinizden Ortam menüsüne girerek resimleri teker teker Ortam Dosyası olarak seçmeniz gereklidir.

Resim yüklemede ortam dosyası
WordPress kullanan sitelerde resimleri ortam dosyası olarak seçme.

Resimler yüklendikten sonra ortam dosyası şeklinde seçmeniz halinde ilgili resme yazı içinde girdiğinizde resmin üzerine tıklayınca büyüyecektir. Yani resimlerinize tıklanıldığında aşağıda ki gibi görünecektir.

easy fancybox eklentisi
Resimlerin üzerine tıklayınca büyütme eklentisi.

Eklentiyi kullanırken dikkat etmemiz gereken nokta ise resmin açılır kutuda açılmasının sitemiz yarar yada zarar sağlayıp sağlamayacağıdır. Eğer resimlere önem veren bir site değilse kullanılmasının amacı olmaz ve gereksiz yere siteyi yorabilir. Galeri eklentilerinin sitelerde kasma yaptığı bilinen bir gerçektir lakin Easy Fancybox ile herhangi bir yavaşlama görmedim eklenti gayet hafif ve işlevsel.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here