Easy WP SMTP Ayarları

3
105

SMTP eklentileri çalışmayan iletişim formlarınızı çalıştırmaya yarar genellikle kesin çözüme ulaşırsınız. Bu eklenti genellikle Contact Form 7 gibi iletişim formlarının çalışmaması sonucunda kullanılır. Eğer iletişim formunuzu kullanırken “Mesajınız gönderilirken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.” tarzında hata alıyorsanız bu eklenti ile çözüme kavuşabilirsiniz. Diğer SMTP eklentileri kesin çözüme her zaman ulaşamayabiliyor. Lakin her hosting firmasının kendine göre mail ayarları olabileceğini unutmamak gereklidir. Eğer bu eklenti ile çözüme ulaşamıyorsanız barındırma sağlayıcınızla görüşmenizi öneririm. 

Eklentiyi wordpress admin panelinizde bulunan Eklentiler > Yeni Ekle > Easy WP SMTP araması yaparak indirebilir ve etkinleştirebilirsiniz. Etkinleştirdikten sonra admin panelinizde ki Ayarlar sekmesinin altında görebilirsiniz. 

Eklenti Ayarları

Eğer default ayarlar işe yaramazsa eklentinin bize önerdiğini yapalım.
Sitenizin SMTP detayları için barındırma sağlayıcınızdan talepte bulunabilirsiniz. Aşağıdaki ayarları yapılandırmak için barındırma sağlayıcınız tarafından sağlanan SMTP ayrıntılarını kullanın.

  • Gönderen E-Posta Adresi: Buraya sitemize ait e-posta adresini girelim, iletişim formunda ki e-posta adresi ile aynı olması önemlidir. Genellikle [email protected] şeklindedir. 
  • Gönderen Adı: Burayı sitenizin sloganı olarak değiştirebilirsiniz. 
  • Yanıt E-Posta Adresi: Burayı boş bırakabilirsiniz. 
  • SMTP sunucusu: Genellikle mail.siteadresi.com şeklindedir. Eğer çalışmıyorsa hosting firmanızdan yardım alınız. 
  • Şifreleme Türü: Hiçbiri olarak işaretlenebilir eğer SSL sertifikanız var ve maillerinizi gönderirken şifrelensin istiyorsanız seçim yapabilirsiniz. 
  • SMTP portu: Genellikle 587 olarak belirlenir. Veridyen ve Guzel Net gibi firmalar bu portu kullanır.
  • SMTP Kimlik Doğrulaması: Evet olarak işaretleyin.
  • SMTP kullanıcı adı: Buraya mail adresinizi yazın. Örnekle [email protected]
  • SMTP Parolası: bu kısma ise e-posta hesabınızın şifresini yazınız. 

Eklentinin yukarıda ki ayarları yapılırsa mutlaka sitenizde bulunan iletişim formları çalışacaktır. Eğer hala çalışmıyorsa sitenizin barındığı firmaya mail atarak yada teknik desteğe bilet oluşturarak yardım isteyiniz. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için hosting alırken nelere dikkat edilmeli isimli yazımı okumanızı tavsiye ederim. 

Eklenti başarılı şekilde kurulduysa oluşturduğunuz e-posta hesabını İleticiler ile Gmail gibi sık kullandığınız mail hesaplarınıza yönlendirmeyi unutmayın bu sayede gelen mailleri anlık olarak alabilirsiniz. Mail adresinize yönlendirmek için Cpanel Mail yönlendirme isimli yazımı okuyabilirsiniz. 

3 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here