Footer linkler zararlı mı?

0
90

SEO sektörünü yeni tanıyan ve doğru kaynakları bulamayan bir çok kişi yanlış backlink alımından dolayı spama girmekte yada filtreye takılmaktadır. Yeni açılmış yada köklü bir siteye başka bir siteden footer link almak zararlıdır. Google son yıllarda geliştirdiği algoritmalar sayesinde artık ücretli olarak alınan tanıtım yazılarını bile zararlı görmektedir. Bu yüzden footer backlink almanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Sektörünüzde ki rakipleriniz bir çok siteden footer link almış olabilir ve sıralaması sizden iyi durumda olabilir bu gibi durumlara fazla takılmamanızı ve zamanla o sitelerin yok olacağını bilmenizi isterim.

https://webmasters.googleblog.com/2019/01/ways-to-succeed-in-google-news.html

Google Ocak 2019 tarihinde webmaster bloğunda yayımladığı makalede açıkça link ağlarına katılmamamız gerektiğini vurgulamıştır. Sadece bir kaç link ağının zararlı olduğu açıkça belirtilirken binlerce sayfanının footerından alınan linklerin ne kadar zararlı olacağını siz düşünün.

Footer linkler yapısı itibareyle bir sitenin tüm sayfalarından kendi sitemizin ilgili sayfasına link gelmesidir. Yani 250 yazısı bulunan bir blog sitesinden aldığımız footer link sitemize ortalama 750 backlink kazandıracaktır ve bu hiç doğal gözükmeyecektir. O yüzden footer backlinklerden uzak durmanızı tavsiye ediyorum. Footer backlink almak yerine temiz sitelerden tanıtım yazısı almak daha yararlı olacaktır. Footer backlinkler aylık bazda satıldığı için bir ay kayıp yaşanması halinde sitenizin sıralamasının da ne kadar düşeceğini tahmin edebilirsiniz.

Footer linklerin zararından nasıl kurtulabilirim?

Sitenizde süre gelen bir footer link varsa bu linkten kurtulmanızı tavsiye etmekteyiz. Direk linki kaldırmak sitenize zarar vereceği için öncelikle google disawow aracından bu linkleri reddetmenizi belirli bir süre sonrasında ise linkleri kaldırmanızı önermekteyiz. Kaldırdıktan ve reddettikten sonra sıralama kaybı yaşayabilirsiniz, bu süre zarfında telafi amaçlı abartı şekilde tanıtım yazısı almayınız. Sıralama kaybı yaşasanız bile yine normal standartlar içerisinde tanıtım yazısı almaya devam ediniz. Tanıtım yazısı alırken dikkat edilmesi gerekenler isimli yazımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Footer link yerine reklam alanı alımı yapmalı mıyım?

Reklam alımları teoride footer linkler ile aynı işlevi görmektedir. Bir film sitesinin köşesinden aldığınız reklam alanı sitenize hit sağlayacaktır. Lakin aynı zamanda binlerce linkte sağlayacaktır buda orantısız bir link alımı olacağı için sitenize yine zarar sağlayacaktır. Eğer hite ihtiyacınız varsa Google Adwords yada Facebook reklamlarını kullanmanızı tavsiye ederim. Sosyal medya reklamları ile daha ilgili kitleye reklam verebilirsiniz.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here