Gizlilik Politikası Sayfası Oluşturma

1
74

Her web sitesi kullanıcılardan hangi bilgileri aldığını yada hangi bilgileri sakladığını açıkça belirtmek zorundadır. Gizlilik politikası sayfası oluşturmak kullanıcılara güven verme açısından önemlidir. Sitenizde kullanıcılara karşı ne kadar şeffaf olursanız sitenizin SEO’suna o kadar katkı sağlamış olursunuz. Yani Gizlilik politikası sayfası oluşturmak SEO’ya etki eden bir durum diyebiliriz. Aynı zamanda bir web sitesinin uluslararası gizlilik yasalarına uyması gereklidir. Eğer bu yasalara uymazsanız google sitenizi daha alt sıralarda gösterebilir. WordPress tabanlı siteler için gizlilik politikası sayfası oluşturmak oldukça basittir.

Her websitesinde olduğu gibi bizde kendi sitemizin de gizlilik politikası sayfası https://www.meykmen.com/gizlilik-politikasi/ adresinde yer almaktadır. Örnek bir gizlilik politikası sayfası için inceleyebilirsiniz.

WordPress’te gizlilik politikası sayfası oluştuma

Eğer siteniz wordpress altyapısına sahipse default olarak gizlilik politikası sayfası oluşturulmuştur lakin genelde İngilizce olduğu için sitenize yarar sağlamayabilir. Öncelikle yapmanız gereken WordPress Panelinizde ki Sayfalar’dan Privacy Policy isminde bir sayfa varsa bunu silmelisiniz. Sayfayı sildikten sonra yapmanız gerekenler oldukça basittir. gizlilik politikası sayfası ayarları

  1. WordPress admin panelinizden Ayarlar menüsünün içinde ki Gizlilik sekmesine giriniz.
  2. Eğer daha önce bir gizlilik politikası sayfası yaratmışsanız bunu seçiniz. Daha önce bir gizlilik politikası sayfası oluşturmadıysanız Yeni sayfa oluştur isimli butona tıklayarak yeni sayfa oluşturun.
  3. Açılan sayfa düzenleme bölümünde bilgiler hazır doldurulmuş halde olacaktır. Bu sayfayı kendinize göre özelleştirip bilgi verebilirsiniz.

Gizlilik politikası sayfanızda hiçbir değişiklik yapmadan yayımlayabilirsiniz. Lakin özelleştirmek istiyorsanız yada daha fazla bilgi vermek istiyorsanız wordpress bizler için bir rehber oluşturmuştur bu rehbere ulaşmak için Gizlilik Politikası sayfamızı düzenlerken, Başlığın alt kısmında bulunan Rehberimize göz atın isimli linke tıklayarak ulaşabiliriz. gizlilik politika rehber

Bu sayfaya manuel olarak ulaşmak için siteadresiniz/wp-admin/tools.php?wp-privacy-policy-guide=1 adresini tarayıcınıza yapıştırmanız yeterli olacaktır.

Gizlilik politikası rehberi isimli rehberin en alt kısmında eklentilerin gizlilik politikaları hakkında bilgiler mevcuttur. Bu Eklentilerin gizlilik politikalarını kopyalayarak Ek bilgi olarak kullanıcılarınıza gösterebilirsiniz, daha yararlı olacaktır.

1 COMMENT

  1. Teşekkürler, wordpressin kendi içerisinde (ayarlar sekmesi altındaki ”gizlilik” kısmına tıklayınca otomatik olarak bu sayfası seo açısından ”privacy policy”’ page olarak adlandırması daha iyi oldu, normalde kendim bir sayfa oluşturmuştum fakat sayfalar sekmesinde yanında özel bir sayfa olduğu yazmıyordu şimdi yazıyor tekrar teşekkür ederim güzel bilgi için.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here