Google XML Sitemap Eklentisi Ayarları ve Kurulumu

1
70

Sitemap veya Site Haritası sitelerinizde yayınladığınız yazı ve sayfaları listeleyen kısımdır. Site haritaları genelde XML uzantılı olur, temel amaçları arama motorlarına sitenizde ki yazı ve sayfaları bildirmektir. En yaygın kullanılan wordpress sitemaps eklentisi ise Google XML sitemap eklentisidir. Bu eklenti Arne Brachhold tarafından geliştirilmiştir ve yaygın olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda Google ile mükemmel bir uyum içerisinde çalışmaktadır.

Her web sitesinde, site haritası olmak neredeyse zorunludur. Site haritası olmaması durumda yaptığınız tüm SEO çalışmaları boşa gider diyebiliriz. Sitemaps olmayan web sitelerini arama motorları tam tarayamayacağı için sitenizin bir çok bölümü index almayabilir.

Google XML Sitemaps Kurulumu

Google XML sitemaps ücretsiz bir wordpress eklentisidir. Eklentiyi ücretsiz olarak indirebilir ve sitenizde kullanabilirsiniz. Eklenti kurulumu diğer wordpress eklentileri kurulumu ile aynıdır.

Eklentiyi kurmak için;

 1. WordPress Admin panelinize giriş yapın.
 2. Eklentiler > Yeni Ekle sekmesine tıklayın.
 3. Yeni Ekle kısmında arama yerine Google XML Sitemaps yazınız.
 4. Kurun ve etkinleştirin.

Eklentiyi elle kurmak için;

 1. Eklentiyi wordpress.org üzerinden indirin. Buradan indirebilirsiniz. 
 2. WordPress Admin panelinize giriş yapın.
 3. Eklentiler > Eklenti Yükle kısmından indirdiğiniz dosyayı yükleyin.
 4. Kurun ve etkinleştirin.

Kurulumunu yaptığınız eklenti daha sonrasında WordPress admin paneliniz üzerinde ki Ayarlar kısmına XML-Sitemaps olarak gözükecektir.

Google XML Sitemaps Ayarları

Eklentinin genel olarak kullanımı gayet basittir, kurduktan sonra çoğu ayar default kalsa bile iyi sonuçlar elde edilebilir lakin biz siteniz için en yararlı şekilde sonuç almanız için gerekli ayarları aşağıda belirteceğiz.

Temel Ayarlar

Site haritası temel ayarlar
Google xml sitemap eklentisi temel ayarlar

Ayarlar > XML-Sitemaps kısmına giriş yaptıktan sonra Result of the last ping, started on  yazılı kısmı direkt geçin ve altında ki Temel Ayarlar kısmına gelin.

 • Notify Google about updates of your site Aktif olmalıdır. Yeni bir yazı-içerik eklendiği zaman Google’a bilgi verir.
 • Notify Bing (formerly MSN Live Search) about updates of your site. Aktif olmalıdır. Yeni bir yazı-içerik eklendiği zaman Bing’e bilgi verir.
 • Sanal robots.txt dosyasına site haritası URL’ini Ekle. Aktif olmalıdır, robot.txt dosyaları son derece önemlidir.
 • Try to automatically compress the sitemap if the requesting client supports it. Aktif olmalıdır site haritası bu seçenek ile sıkıştırılır.
 • Include sitemap in HTML format Pasif olmalıdır, bu seçeneği ektinleştirirseniz site haritanız büyüdükçe XML formatında HTML formatına geçiş yapar zamanla Webmaster Tools üzerinde hatalar oluşmaya başlar.
 • Allow anonymous statistics (no personal information) Pasif olmalıdır, kötü niyetli kişiler tarafından kullanılabilir.

Additional Pages

Bu kısımda site haritanız eklemek istediğiniz veya site içerisinde wordpress dışında oluşturulan yazı-sayfalardan ve sayfalar için geçerlidir.

Yazı Önceliği

Site haritası yazı önceliği
Google xml sitemap eklentisi yazı önceliği

Yazıların site haritasında ki önceliklerini bu kısımdan belirleyebilirsiniz. Tavsiyem Otomatik öncelik hesaplamasını kullanma seçeneğinin işaretli olmasıdır.

 • Otomatik öncelik hesaplamasını kullanma alt kısımda bulunan Öncelikler kısmında ki ayarlara göre belirleme yapar.
 • Yorum Sayımı, haritaya eklenecek yazılar için yorum sayısını kullanarak öncelik atar.
 • Yorum Ortalaması, önceliği ortalama yorum sayısına göre belirler.

Site Haritası İçeriği

Google xml sitemap eklentisi yazı İçeriği
Google xml sitemap eklentisinde Site haritası içeriği

Bu kısımda site haritasına eklenmesini istediğiniz yerleri belirleyebilirsiniz, Google XML Sitemaps eklentisini indirdiğiniz zaman bu ayar default olarak bırıkalmasında bir sakınca yoktur lakin Kategoriler ve Arşivler kısmınız gelişmiş ise Aktif edilmesini öneririm.

 • Anasayfayı dahil et Aktif
 • Blog yazılarını dahil et Aktif
 • Sabit sayfaları dahil et Aktif
 • Kategorileri dahil et Aktif
 • Arşivleri dahil et Pasif (Geniş bir arşiviniz varsa Aktif edilmelidir.)
 • Yazar sayfalarını dahil et Pasif
 • Etiket sayfalarını dahil et Pasif

Excluded Items

Excluded items kısmından site haritasına eklemek istemediğiniz Kategorileri ve yazıları belirtebilirsiniz. Genellikle tüm kategoriler belirtilmelidir lakin site kalitesi açısından zarar kategoriler site haritasına dahil edilmemelidir. Para karşılığı Tanıtım yazılası yayınladığınız kategoriler gibi yerleri bu kısma ekleyebilirsiniz. Site haritasına eklemek istemediğiniz yazıları ise virgül ile ayırarak belirtebilirsiniz.

Change Frequencies

Google Xml sitemap eklentisi Change Frequencies

Bu kısım için bir çok ayar yapılabilir lakin diğer blog yazarları gibi abartarak her saat başı gibi yerleri işaretlemenin bir yararı olacağını zannetmiyorum. Burayı tamamen dürüst bir şekilde yaparsanız siteniz açısında katkısı büyük olacaktır.

Özetle; Haftada bir kere yazı giren birisi gidip Her Saat kısmını işaretlerle site açısından yararı olmayacaktır. Change Frequencies kısmını tamamen sitenizin güncelliğine göre belirlemelisiniz.

Google XML Sitemaps eklentisinin Google ile koordineli çalıştığını unutmayalım. Google her zaman dürüst kullanıcıları sevmektedir ve ödülünü vermektedir.

 • Anasayfa yeni siteler için Günde Bir otoriter siteler için Her zaman.
 • Blog yazıları Yazı paylaşma sıklığınıza bağlı olarak değiştirilmelidir. Haftada 2-3 yazı paylaşan kullanıcılar için Günde Bir işaretlenebilir.
 • Sabit sayfalar sayfa paylaşma sıklığınıza bağlı olarak değiştirilmeli. Nadir sayfa oluşturan kişiler için Haftada Bir yapılmalıdır.
 • Kategoriler, burası yazı paylaşma sıklığı ile aynı olması önerilir. Yazılar eklendikçe kategoriler güncellenecektir.
 • Bu ayın arşivi (anasayfanızla aynı olacaktır)
 • Daha eski arşivler (Yalnızca eski bir blog yazısını düzenlerseniz güncellenir) Yılda Bir şeklinde ayarlanması önerilir.
 • Etiket sayfaları yazı paylaşma sıklığında olması önerilir, eğer burası blog yazıları kısmından düşük olursa Google ilk olarak etiketleri indeksler daha sonra yazıyı indeksler.
 • Yazar sayfaları Haftada bir olarak kullanılması önerilir.

Dikkat ⚠ Sitenizde çok sık paylaşım yapıyorsanız mutlaka yukarıda ki değerler düşürülmelidir. Aksi takdirde geç indeks alma sorunu ile karşılaşırsınız.

Öncelikler

Site haritaları
Google xml sitemap eklentisi öncelikler

Burada ki değerler hangi kısmın daha önemli olduğunu belirten yerdir, en yüksek değer 1,0 en düşük değer ise 0,1 olarak belirlenmelidir. Kısımlar arasında hiyerarşi mutlaka olmalıdır. Burayı kendi sitenize göre ayarlamanız en mantıklı seçim olacaktır.

 • Anasayfa 1,0
 • Blog yazıları 0,8
 • En düşük blog yazısı önceliği 0,7
 • Sabit sayfalar 0,6
 • Kategoriler 0,4
 • Arşivler 0,3
 • Etiket sayfaları 0,3
 • Yazar sayfaları 0,2

Olarak belirlenmesi standart bir blog için uygundur, lakin sabit sayfaları güçlü olan bir blog Sabit Sayfalar kısmında ki değeri yükselebilir. Diğer tüm yerler için de aynı şey geçerlidir.

Google XML Sitemaps eklentisi ayarları hakkında anlaşılmayan yerleri yorum kısmında sorabilirsiniz.

Google Webmaster Tools Site Haritası Ekleme

Google Webmaster Tools her site sahibi için kullanılması gereken bir araçtır. Bu araç sayesinde sitenizi çok detaylı analiz edebilir, sorunları tespit edebilir ve sitenizi geliştirebilirsiniz Google Webmaster tools‘a mutlaka kayıt olun.

 1. Kayıt olduktan sonra Mülk/Özellik Ekle kısmından sitenizi ekleyin.
 2. Sitenin sahibi siz olduğunu doğrulamak için sunucu/hosting üzerinden wp-admin içerisinde size verdiği dosyayı yükleyin.
 3. Siteniz doğrulandıktan sonra Kontrol Paneli > Tarama > Site Haritaları kısmına girin.
 4. Site Haritası Ekleme / Test Etme butonundan site haritanız ekleyiniz. Google XML sitemap eklentisi ile oluşturulan site haritaları siteadresi.com/sitemap.xml şeklinde oluşturulur. Boş kısma sitemap.xml yazın ve test edin daha sonra kayıt edin.

Google, site haritasını zamanla inceler ve yeni yazı yayımlandıkça indeksler.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here