H etiketi nedir? Nasıl kullanılır?

1
77

H etiketi, başlık etiketi anlamı taşımaktadır. Her web sitesinde mutlaka kullanılmalıdır. H harfi Headings kelimesinin kısaltılması olarak kullanılır. Yazıların içerisinde ki hiyerarşiyi belirlemek için kullanılır, yazı içerisinde ki başlıkların önemine göre sıralanır. Yazıda ki en önemli başlık H1 etiketi alır, önem sırasına göre h2, h3, h4, h5 ve h6 olarak sıralanır. Çoğu SEO bloğunda 2 tane H etiketi kullanmanızı önerirler bu yanlış bir kanıdır eğer doğru şekilde kullanılırsa ikiden fazla h etiketi kullanılabilir. H etiketleri önemine göre de başlığın büyüklüğü artar örnekle: h2 etiketi atılmış bir başlık 15 punto büyüklüğünde h4 atılmış bir başlık ise 9 punto büyüklüğünde olabilir.

H etiketlerini nasıl kullanılır?

H etiketlerini kullanmak için <h1> ile açıp </h1> ile kapatmanız gerekir. Doğru şekilde kullanılması önem arz etmektedir. WordPress içinde kullanmak için herhangi bir kod bilmenize gerek yoktur. WordPress yazı ekle kısmında başlığın altında ki kutucuktan başlıklarınızı belirleyebilirsiniz. heading tags

Yukarıda ki resimde Başlık 1 seçeneğine tıklarsanız otomatik olarak ilgili yazıya h1 etiketi atmaktadır. WordPress dışında harici sistemlerde h etiketi atmak için aşağı da ki örnekleri inceleyebilirsiniz.

<h1>Wordpress nedir</h1> 
<h2>Wordpress yazı ekleme</h2> 
<h3>Wordpress yazı renklendirme</h3> 
<h4>Wordpress yazı rengini özelleştirme</h4> 

Şeklinde yapılabilir. Eğer bir başlık üstteki başlıktan farklı bir anlam içeriyorsa ondan daha büyük değerde başlık atmak kullanıcı deneyimi açısından kötü olacaktır. Örnekle WordPress nedir başlığına h2 etiketi atılmışsa ve yazıda diğer başlık olan Meykmen nedir  başlığına h3 atılması yanlış olacaktır. Farklı bir konu olduğu için Meykmen nedir başlığına da H2 etiketi atılması önerilir.

SEO uyumlu H etiketi kullanımı

SEO uyumlu H etiketi kullanmak için öncelikle yukarıda bahsettiğimiz kriterleri uygulamalısınız. H etiketlerinde anahtar kelimeleriniz geçmesi durumunda siteniz için yararlı olacaktır lakin aşırı anahtar kelime ile doldurmanın zararı olacaktır. Google H etiketlerinin kullanımı ile ilgili bazı önerilerde bulunmuştur bu öneriler;

  • H etiketleri içerik ile alakalı olmalıdır. İçeriği yansıtmayan başlık kullanmak zararlıdır.
  • Yazı içerisinde kullanılan başlıkları Bold (Kalın) em (italik) kodu ile değil H etiketi ile kullanılması gerekmektedir. Bold etiketi yazının içerisinde önemli yerleri vurgulamak için kullanılmalı.
  • H etiketleri hiyerarşik yapı içerisinde kullanılmalı, h2 etiketi atlanıp h3 etiketi kullanılmamalı. Sıraya uyulmalı ve atlama yapılmamalı.
  • Yazı içerisinde kullanılan başlıklar aşırı uzun olmamalıdır.
  • Başlık etiketi içerisinde anahtar kelime kullanımı yarar sağlasa da gereksiz kullanmak zarar verebilir.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here