Hızlı index alma yolları

1
82

index nedir?

İndex, bir websitesi içinde ki içeriklerin arama motorları tarafından taranarak kendi dizinlerine ekleme işlemine denmektedir. Yeni bir yazı yayınladığınız zaman Google da gözükmesi bu yazının index aldığının göstergesidir. Hızlı index almanın en temel gerekliliği web sitenizin SEO uyumlu olmasıdır. Web siteniz arama motorlarının istediği şekilde oluşturulması halinde hızlı index alabilirsiniz. İndex alma işlemini yeni açılan web siteleri tarafından en sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesidir, yeni açılmış siteler arama motorları dizinlerinde gözükmez. Bazı durumlarda ise istenilen şekilde gözükmez.

Yazı – İçerik Ekleme

Sitenizde yayımladığınız yazılar mutlaka belirli zaman aralıklarında olsun, eğer haftada bir içerik giriyorsanız haftada bir içerik girmeye devam edin. Günde bir kere içerek giriyorsanız günde bir kere girmeye devam edin.

İçerikleri düzenli şekilde girdiğiniz taktirde Google yazılarınızı daha hızlı indexleyecektir. Bir gün içerisinde toplu şekilde yazı girmek yerine bu yazıları zamana yaymak siteniz açısından oldukça yararlıdır.

Webmaster Tools Kaydı Yapmak

Yeni açılan web sitenizi mutlaka Google Webmaster tools’a kayıt ediniz. Google Webmaster tools hem hızlı index alma işlenminde fayda sağlar hemde sitenizi arama motorlarında yönetmenize olanak sağlar.

Google Webmaster Tools’a nasıl kayıt olunur?

Google Webmaster Tools’a kayıt olmak için tarayıcı adres çubuğuna şu adresi yapıştırın. Google.com/webmasters/tools/home?hl=tr

Google hesabınız ile kayıt işlemini tamamladıktan sonra Mülk Ekle kısmından site adresinizi ekleyin.

Sitenin size ait olduğunu doğrulamak için size verilen html uzantılı dosyayı hostinginize yükleyin. Cpanel ile yüklemek için [highlight color=”yellow”]Cpanel > Dosya Yöneticisi > Public_html [/highlight]klasörü içine yükleyiniz.

Doğru şekilde yüklerseniz, siteniz onaylanacaktır.

Google Webmaster Tools’a site haritası eklemek

Google Webmaster Tools kaydınızı yaptıktan sonra sitenizin yönetim paneli açılacaktır. Bu panelden site haritası eklemelisiniz. Site haritaları web siteniz içinde içeriklerinizi arama motorlarına bildiren haritalardır.

WordPress kullananlar için Google xml sitemap eklentisi ile kolayla site haritası oluşturabilirsiniz.

Site haritasını eklemek için [highlight color=”yellow”]Google Webmaster Tools > Tarama > Site Haritaları [/highlight] kısmından site haritanız test edip ekleyebilirsiniz.

Google Gibi Getir

Google gibi getir seçeneği ile web sitenizde ki içerikleri Manuel olarak indexlettirebilirsiniz. Kalıcı ve uzun süreli bir çözüm olmasada yeni websitelerinin için çok yararlı olmaktadır. Google gibi getir seçeneğini kullanmak için webmaster tools kaydınız olması gerekiyor.

Google Webmaster Tools > Tarama > Google gibi getir kısmından yeni yazılarınızı Google dizinine ekletebilirsiniz.

Site Hızını Arttırmak

Google dizinlerinde web sitelerini listelerken site hızını çok ciddiye aldığı bir gerçektir. Web siteniz eğer çok yavaşsa index alma sürenizde artacaktır. Web sitenizin hızını etkileyen sorunları tespit edip bu sorunları gidermeniz halinde hem hızlı index alma işlemi hemde SEO için çok önemli bir adım atmış olacaksınız. Site hızını Google Pagespeed İnsights aracı ile test edebilirsiniz.

Görselleri Optimize Edin

Site içerisinde bulunan resimler ağırlık yapabilir ve sitenizi yavaşlatabilir. Bu resimleri optimize ederek dosya boyutunu küçültebilirsiniz. Aşağıda ki yazılarımı okuyarak görsel optimizasyonu hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Cache Eklentisi Kullanmak

Cache eklentileri site hızınızı muazzam derecede hızlandırır. Eğer wordpress tabanlı bir websitesi sahibiyseniz mutlaka Cache eklentisi kullanmalısınız. Site hızı puanınız ciddi derecede artmaktadır. Cache eklentileri hakkında bilgi almak için aşağıda ki yazılarımı okuyunuz.

Hosting seçimi

Hosting site hızına etki eden en büyük faktörlerden birisidir. Güvenilir ve otoriter firmalarla çalışmak size her zaman katkı sağlayacaktır. Hosting paketinizi seçerken ihtiyaçlarınıza en uygun olan paketi seçmelisiniz ve paketin tüm detaylarını incelemelisiniz.

Önerebileceğimiz Hosting Firmaları;

SEO Kurallarına Uymak

Hızlı index almak için en önemli kriterlerden bir diğeri de SEO kurallarına uymaktır. SEO konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak için SEO kategorimizi incelemenizi tavsiye ederim. SEO kuralları konusunda aşağıda ki yazılarımıza mutlaka göz atın ve kurallara uyun. Bu kurallara uyuduğu taktirde sadece hızlı index alma değil aynı zamanda Google sıralamanızda yükselişler de göreceksiniz.

Sosyal Medya

Yeni yayımladığınız yazıları mutlaka sosyal medya hesaplarınızda paylaşın, bu arama motorları tarafından sitenizin daha erken görünmesine ve hızlı index almasına olanak sağlayacaktır. Web sitenizin mutlaka sosyal medya hesapları olsun. Sosyal medya kurumsallığın göstergesidir. Bu sayede Google’ın gözünde web siteniz değerlenir.

Ping Atmak

Eskisi kadar etkisi olmasa da ping siteleri index almak için hala etkilidir. Yeni yayınladığınız yazılara ping atarak hızlı index alabilirsiniz. Popüler ping siteleri;

  • Ping Farm
  • Feed Shark
  • Pingler
  • Google ping
  • Bulk Ping

Backlink

Düzenli ve kaliteli backlink almanız durumunda siteniz daha hızlı index işlemi görecektir. Backlink almak hem hızlı index hemde SEO açısından yararlıdır. Backlink alırken mutlaka yeni yazılarınıza link alın. Sadece anahtar kelime değil site markası ve yazı başlıkların da link alın.

Backlink alımınız düzenli bir şekilde olursa Google nezdinde daha kaliteli gözükecektir. Backlink alımı düzenli bir şekilde arttırılması sitenize maksimum yarar sağlayacaktır. Backlink alırken dikkat edeceğiniz bir diğer hususta aldığınız sitenin Link Farm olmamasıdır yani Link çöplüğü olan sitelerden link almayınız.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here