Hızlı W3 Total Cache Ayarları (2 Dakika)

0
68

W3 total cache bir önbellek eklentisidir ve sitemize giren kullanıcılara daha hızlı bir web sitesi sunmamıza yardımcı olur aynı zamanda site hızımızda gözle görülür bir artış yaşanmaktadır. W3 total cache eklentisi sıradan bir cache eklentisidir lakin diğerlerinden ayıran özellik ise daha fazla ayar yapmamıza olanak sağlamasıdır. Eğer teknik konulara hakim değilsek bilmediğimiz ayarları kurcalamamız sitemizde bozulmalara sebep olabilir. Cache eklentilerinde en sık rastlanan problem ise önce HTML’ın yüklenmesidir. Bu tarz hatalara sebebiyet vermemek için dikkatli kullanmak gerekmektedir.

W3 Total Cache Eklentisi Kurulumu

Eklenti sıradan wordpress eklentileri ile aynı şekilde kurulur. Kurulum yapmak için WordPress Admin Panelinizden Eklentiler > Yeni Ekle kısmına W3 Total Cache araması yapmanız yeterli olacaktır. Eklentiyi indirip etkinleştirdikten sonra iki şekilde ayarlama yapabiliriz bunlardan ilki Elle ikincisi ise Ayarları yükleyerek. Eğer elinizde daha önceden hazırda bulunan bir ayar yoksa aşağıda ki linkten .json uzantılı dosyayı indirerek yükleyebilirsiniz. Dosyanın içeriğini merak eden arkadaşlar Notepad ++ ile inceleyebilirler herhangi bir zararlı içerik yoktur.

W3 Total Cache Ayarları

Dosya yükleyerek ayarları yapmak için;

  1. w3-total-cache-config.json dosyasını indirin.
  2. Admin panelinizde bulunan Perfomance kısmının içerisinde ki General Settings‘e girin.
  3. En altta bulunan Import / Export Settings kısmında ki Dosya Seç butonuna tıklayarak indirdiğiniz dosyayı seçin.
  4. Upload butonuna tıklayarak tüm ayarları yükleyin.

Upload ettikten sonra herhangi bir ayar yapmanıza gerek yoktur. Yukarıda ki dosya sayesinde tüm ayarlar otomatik olarak yapılacaktır. Yükleme sonrası sitenizde bozulma olmaması için Object Cache özelliği pasif bırakılmıştır. İsterseniz aktif hale getirebilirsiniz. Eğer aktif hale getirdiğinizde sorunlar oluşuyorsa özelliği pasif hale getirebilirsiniz. Eğer sizde kendi ayarlarınızı yaptıktan sonra kaydetmek istiyorsanız elle ayarlama yaptıktan sonra Import / Export Settings menüsünden Export configuration kısmında ki Download butonu ile ayarlarınızı indirebilirsiniz.

W3 Total Cache Ayarları Sonrası Site Hızı

Yukarıda ki otomatik ayarlama sonrası Google Pagespeed İnsights üzerinden site hızınızı test edebilirsiniz. Normal bir web sitesinde site hızı puanını 25 puan arttırmaktadır. Minimalist sitelerde ise +40 puan arttırmaktadır. Litespeed Cache eklentisi ayarlarını yaptıktan sonra 85-90 arası seyreden mobil skorumuz W3 Total Cache sonrasında 94 olmuştur. pagespeed insights hız testi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here