Hosting satın alırken nelere dikkat edilmeli?

0
48

Hosting alınırken yapılan hatalar ileride websitelerinde sorunlara yol açabilmektedir. Hosting alırken nelere dikkat edilmeli isimli bu yazımızda, dikkat edilmesi gereken konular listelenmiştir. Hosting, internet dünyasında ki websiteleri barındırma işlemine verilen isim denilebilir. Hosting bir websitesi içerisinde ki yazıların, kodların, resimlerin ve diğer tüm herşeyin bilgisayarlar tarafından barındırılmasına verilen genel addır. Birçok hosting türü mevcuttur paylaşımlı hosting, wordpress hosting gibi türleri sık tercih edilir. Hosting kalitesi ne kadar iyi olursa bir websitesinin performansı o kadar iyi olur. Hosting seçimi yapılırken belirli kriterler vardır ve bu kriterlere uyulması gerekir.

Hosting Firması

hosting firması tercihi
Hosting firması tercih edilirken nelere dikkat edilmelidir?

Hosting firmaları artık ülkemizde yaygın şekilde hizmet vermektedir. Bir çok hosting firması ortaya çıkmıştır ve bu fazlalık sektöre olumsuz katkı sağlamıştır. Hosting firmaları ucuz fiyat gösterip kalitesiz hizmetler sunduğu için bir süre sonra websitelerinde teknik sorunlar yaşanmaktadır bu sorunların en yaygını hız, cpu sorunu ve bant genişliğidir. Bu tarz sorunlarla karşılaşmak ciddi manada ziyaretçi kaybına sebep olmaktadır. Hosting firması seçerken nelere dikkat edilmeli maddeler halinde listeleyecek olursak.

 • Köklü firmalar ile çalışılmalıdır, yeni hosting firmalarının akıbetinin ne olacağı belli olmadığından dolayı tercih edilmemelidir bunun sebebi ise sektörde ki rekabeti kaldıramayıp kapanmasıdır. Kapanma sonrası tüm emeğiniz boşa gidecektir.
 • Teknik desteğe önem veren firmalar ile çalışılmalıdır. Bazı hosting firmalarının teknik desteği olmasına rağmen sizlere saatlerce sonra cevap verebilmektedir bu süre zarfında ziyaretçi kaybı yaşayabilirsiniz aynı zamanda google’da sıralama sorunları yaşanabilir.
 • Yerli firmalara öncelik verilmelidir hem teknik destek açısından hemde kullandıkları sunucu altyapıları Türkiye de oldukları için tercih edilmelidir. Aynı zamanda internet dünyasında verilen hizmetlerin büyük bir çoğunluğunu yabancı firmalar vermektedir, ülke olarak kalkınma açısından da yerli firmalar tercih edilmelidir.
 • Webmaster forumlarında ve sözlüklerde (ekşi, inci, instela) yapılan yorumları inceleyin ve olumlu yorumu fazla olan firmaları tercih edin.
 • Fiyat karşılaştırması yapılmalıdır lakin düşük fiyat her zaman kaliteli hizmet demek değildir.

Hosting paketi seçilirken nelere dikkat edilmeli?

hosting paketi tercihi
hosting paketi tercih edilirken nelere dikkat edilmelidir?

Paket tercih edilmeden önce mutlaka içerikte ki özelliklerin gerçekten verilip verilmediği bilinmelidir. Bir çok limitsiz gözüken hosting paketlerinde sınırlamalar konularak müşteri kandırılmaktadır. Hosting paketi seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise doğru hosting firmasından hosting paketi tercihidir. Hosting paketi tercihinde yapılan bir diğer hata ise en yüksek paketin seçilmesidir. Eğer sizin ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa paket düşük düzeyde olsa da tercih edilmelidir.

 • Domain (Alan Adı), Eğer 1 adet websitesi barındıracaksanız yada bir tane websitesi kurmayı planlıyorsanız 1 yeterli olacaktır. Eğer yeni fikirlerim ortaya çıkabilir diyorsanız 3 adet domain hakkı olan bir hosting tercih edilebilir.
 • RAM, eğer temel veya başlangıç düzeyinde bir websitesi kurmayı planlıyorsanız 2 GB ve altı yeterli olacaktır. Eğer orta düzey yada gelişmiş bir websitesi kurmayı planlıyorsanız 4 GB yeterli olacaktır.
 • CPU, temel ve başlangıç düzeyi websiteleri için 1 Core yada %25 CPU izni yeterli olacaktır. Websitelerinin gelişmişliğine göre CPU izni de arttırılmalıdır.
 • Disk, eğer bir fotoğraf, film yada müzik sitesi kurmayacaksanız zaten websiteniz 2-3 GB’ı aşması çok zor olur ama minumum 2 GB olan paketler tercih edilmelidir.
 • Trafik, başlangıç düzeyi bir websitesi için 10-15 GB trafik yeterli olacaktır lakin sitenizin ziyaretçi sayısı arttıkça sizlere sorun yaratabilir. Hosting firmanızla görüşüp paketinizi yükseltebileceğiniz için korkmadan düşük trafikler seçilebilir.
 • E-Posta tercih edilirken en az 3 olması tercihimdir. Bazı durumlarda cidden gerekli olabiliyor ve sitenizi daha kurumsal göstermek için gerekli.
 • MySQL tercihi yapılırken kuracağınız websitesinin gelişmişliği göz önüne alınmalıdır. En az 3 olması tercihimizdir.
 • Fiyat dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli özelliktir. Fiyat karşılaştırması yapılırken en az 3 hosting firmasında karşılaştırılmalıdır. 3 hosting firmasında ki eşdeğer paketler kıyaslanarak ona göre seçim yapılmalıdır.

Hangisini tercih etmeliyim? (WordPress, Joomla, Linux, Cpanel, Windows)

linux hosting ve windows hostingLinux hosting içerisine wordpress hazır kurulu şekilde kurulmuş haline wordpress hosting ismi verilmiştir. Bir kaç optimizasyon sonucunda daha iyi performans verildiği gözlemlenmiştir lakin sonuçta wordpress hosting, joomla hosting, cpanel hosting hepsi linux hosting altyapısındadır. Bu yüzden tercih yapılırken göz önüne almanız gereken nokta Linux mu yoksa Windows hosting mi olmalıdır. Meykmen olarak tercihimiz linux hosting kullanmanızdır. WordPress hosting mi normal hosting mi isimli yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here