HYİP nedir?

0
76

Hyip, açılımı high yield investment program olan para kazanma türüdür. Türkçesi ise yüksek kazançlı yatırım programı anlamına gelir. HYİP siteler genellikle insanları aldatmaca üzerine kurulmuştur. Lakin içlerinde dürüst şekilde kazançlarını ödeyen firmalarda vardır bunları ayırt etmek için scam isimli yazımıza göz atmanızı tavsiye ederim. Eğer HYİP sitelerden birine yatırım yapmayı düşünüyorsanız öncelikle iyi araştırmalı ve ödemelerini düzenli olarak yapıp yapmadığını belirlemelisiniz.

HYIP Kazanç Oranları

HYİP siteler genelikle yatırdığınız paranın %1 ile %3 arasını sizlere günlük öderler yani %1 ödeme planı olan bir hyip sitede 100 gün sonra paranızı amorti edersiniz ve 100’üncü günden sonrası için para kazanmaya başlarsınız. Bazı siteler paranızı 365 gün size karlı olarak dağıtır bazıları ise 120 gün gibi süreler koyabilir bunlar siteden siteye değişiklik gösteren konulardır. HYİP sitelerin kazanç oranlarını çeşitli forumlardan detaylı şekilde araştırmalı ve paranızın ne kadar katlanacağını öğrenmelisiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta ise hyip sitelerin ponzi olup olmadığıdır. Türkiye de yasal olarak faaliyet gösterilmesi yasak olsa da birçok firma ponziyi maskelemek için çeşitli ürünler gösterir.

Bir HYİP sitesinin ponzi olup olmadığını anlamak için en basit yol sizlerden üye getirme zorunluluğu isteyip istememesidir. Eğer üye olduğunuz hyip sitesi sizlerden bir arkadaşınızı siteye üye yapmanızı istiyorsa bu site kesinlikle ponzidir ve yatırım yapılmamalıdır. Hyip Türkiye de yasak olsa da birçok web sitesi yurt dışından çeşitli yollarla Türkiye de çalışma yapmaktadır. Bu tarz sitelerde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise sitelerin her zaman kısa ömürlü olmasıdır eğer bir hyip sitesi 3 yıldan uzun süredir faaliyet veriyorsa ya ponzi çok güzel ilerliyordur yada sistem gerçekten dürüst şekilde para dağıtıyordur. Hyip sitelere üye olunması tavsiye edilmez.

HYİP siteler güvenli midir?

Kesinlikle güvenilir değildir, yatırım yapmayı planlıyorsanız mutlaka tekrar düşünmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer bir firma sizlere kısa sürede yüksek kar garantisi veriyorsa sonu hüsranla bitecektir. Son zamanlar ülkemiz de sıkça hyip siteler vatandaşlarımızı dolandırmaktadır. Eğer gerekli tedbirler alınırsa bu tarz firmalar hyip kelimesini lekelemez. Her şeyin yanı sıra güvenilir HYİP siteleri de var olmuştur bunlardan en popüleri ise ReCylix isimli geri dönüşüm firmasıdır ve firma gerekli yatırımı aldığı için artık müşteri alımına kapanmıştır.

SHARE
Previous articleScam site nedir?
Next articlePTC reklam nedir?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here