Instagram hesabı nasıl büyütülür?

3
99

Sosyal medya hesaplarının büyüklüğü web sitelerinin büyüklüğü ile doğru orantılıdır. Bir işletmenin yada ticari sitenin satışlarının artmasına sosyal medya hesapları yardımcı olabilmektedir. Instagram üzerinden yapılan satışlar reel satışları geçebilir hatta web sitesinin satışlarını geçebilir bu yüzden aktif ve büyük instagram hesaplarına ihtiyacınız olabilmektedir. Sadece ticari değil kişisel çıkar amacıyla da Instagram hesabınızı büyütmek isteyebilirsiniz. Alt başlıklar halinde instagram hesabı nasıl büyütülür inceleyelim.

Hedefleri Belirleme

Sıfırdan bir instagram hesabını açacağınızı varsayarsak ilk yapmamız gereken adım hedeflerimizi belirlememiz olacaktır. Komedi sayfası açacaksak yada giyim sayfası açacaksak bunları bilmeliyiz. Kararımız kesin olmadan oluşturulan sayfaların büyümesi daha zor olacaktır. Şirketiniz için E-ticarete yönelik bir sayfa açacaksanız kurumsal logonuzu ve kullanıcı adınızı kullanmayı unutmayınız. Eğer ilk günlerde yanlış kullanıcı adını seçerseniz ileride kötü amaçlı kişiler tarafından sabote edilebilirsiniz.

Örneklerle açıklayacak olursak; Meykmen firmasının instagram kullanıcı adı @meykmen olmalıdır eğer doluysa @meykmencom olmalıdır. Firmamıza ait hesapların kullanıcı adı ile sitemiz tam eşleşmeli ki müşterilere daha fazla güven versin.

Mersin iline yönelik butik satan biriyseniz ve şirketiniz vs. yoksa kullanıcı adınızı lokal olarak belirmelisiniz. Örnekle; @mersinbutik, @mersin.butik gibi bu sayede aramalardan daha fazla ziyaretçi kazanabilirsiniz.

Büyüme Stratejisi

Sayfanızı açtıktan ve kullanıcı adı, logo vs. hallettikten sonra geçmeniz gereken ikinci aşama ise büyüme stratejisidir. Instagram hesabımı nasıl büyütebilirim diye kara kara düşünüyorsanız bunun için bir çok yol vardır.

Sponsorulu reklamlar sayesinde sayfanıza hem ziyaretçi hem de takipçi kazanabilirsiniz lakin 10k takipçi kazanmak için ciddi reklam bütçeleri ayırmanız gereklidir. Bu bütçeyi karşılarım diyorsanız ikinci yolu denemenize gerek bile yoktur. Etkili ve güzel reklamlar ile hızla büyüyebilirsiniz.

Diğer hesapları takip ederek büyüme yöntemi ise genellikle öğrencilerin ve mizah sayfalarının kullandığı yöntemdir. Diğer düşük takipçili mizah sayfalarının gönderilerine yorum atarak takipçilerinizi artırabilirsiniz. Ciddi ve kurumsal sayfalar için bu yöntemin kullanılması tavsiye edilmez.

Etiket kullanmak, paylaştığınız gönderilerde doğru etiketleri kullanırsanız yavaş ve ama seri seri büyüyebilirsiniz. Gönderilerinize popüler etiketleri değil alakalı etiketleri kullanmalısınız. Bu sayede işletmeniz yada sayfanız ile alakalı etiketleri aratan kişiler doğrudan size ulaşacaktır.

Takipçi satın alarak büyüme stratejisi genel olarak hoş karşılanmasa ve çoğu takipçi satan kişilerin dolandırıcı olmasından dolayı pek fazla önerilmemektedir. Lakin 10 takipçisi olan bir sayfanın ile 1000 takipçisi olan bir sayfanın takip edilme oranları çok farklıdır. İnsanlar genelde takipçisi yüksek hesapları daha çabuk takip etmektedir. Zirve takipçi gibi firmalardan 1000-2000 adet instagram takipçi satın almanız sizin yararınıza olacaktır.

Düzenli paylaşımlar sayfanızın büyemesini doğrudan etkileyen bir durumdur. Eğer sürekli ve belirli aralıklarda paylaşımlar yaparsanız keşfete çıkma oranınız artacaktır. Bu sayede organik takipçi ve etkileşim elde etmiş olacaksınız. Doğru etiketleri abartmadan kullanmayı her gönderide unutmayınız.

İşletme profiline geçiş yapmak sayfanızı daha iyi analizleyebilmek için gerekli bir durumdur kişisel sayfanızı bile işletme hesabınıza geçirmenizi önermekteyim bu sayede hangi gönderiye hangi beğeni nereden gelmiş gibi bir çok detaylı durumu rahatça öğrenebiliriz. Instagram hesabı büyütme yollarından en önemlilerinden bir tanesi de bu maddedir.

3 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here