Instagram Sponsorlu Reklam Verme

4
136

Dünyanın en çok kullanılan fotoğraf paylaşma sitesi olan instagram’da vereceğiniz reklamlardan büyük ticari dönüşler sağlayabilirsiniz. Instagram sponsorlu reklam verme işlemeni her kullanıcı yapabilir. Sponsorlu reklamın nasıl verileceği ile ilgili ayrıntılı bir yazı yazmaya gerek duymuyorum. Lakin reklam verirken dikkat etmeniz gerekenler ve daha fazla nasıl ticari dönüş alabilirsiniz gibi konulara değineceğim. Bu gibi konulara değinmeden önce instagram hesabı nasıl büyütülür isimli yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Sponsorlu reklam verebilmek için öncelikle instagram profilinin işletme hesabına geçiş yapması gerekmektedir. Geçiş yapan kullanıcılar ise aşağıda ki profil bilgilerini mutlaka düzgün şekilde doldurmalıdır. Bu bilgileri doğru ve düzgün şekilde doldurmak işletmemizin profesyonel ve kurumsal gözükmesini sağlayacaktır. Bu da profili ziyaret eden kullanıcıların gözünde işletmemizi güvenilir bir işletme statüsüne sokacaktır.,

 • Adı kısmına işletmemizin adını düzgün şekilde yazalım. Örnekle: Yarenler Gayrimenkul
 • Kullanıcı adımızı düzgün ve işletmemiz ile alakalı seçmeliyiz eğer boştaysa @yarenlergayrimenkul yapabilir.
 • İnternet sitesi bölümünü eğer varsa internet sitemizi yazalım.
 • Biyografiye işletmemizi tanıtan kısa ama gerekli bilgiyi yazalım. Örnekle: Mersin ilinin Erdemli ilçesinde Ev, Arsa ve Mülk satışlarını yürüten kurumsal firma.
 • Kategoriden işletmemiz ile alakalı kategoriyi belirleyelim.
 • İletişim seçeneklerine kurumsal telefon numarasını ve mail adresini girelim. Adres kısmına ise işletmemizin adresini doğru şekilde girelim.

Profil bilgilerini düzenli ve doğru şekilde girdikten sonra profilimizde ki içerikleri gözden geçirelim. Profil fotoğrafımızda işletmemizin logosunu kullanalım. Profilimizde paylaştığımız resimler ise birbirinden bağımsız ve alakasız durmasın. Eğer yapabiliyorsanız belirli bir renk tonu yakalayarak profilde ki resimleri ona göre ayarlayın (resimlerin bir bölümünde beyaz arka plan olması gibi). Yukarıda ki tüm gereklilikleri yerine getirdikten sonra instagram sponsorlu reklam verme işlemine geçebiliriz.

Instagram sponsorlu reklam nasıl verilir?

Sponsorlu reklam vermek aslında oldukça basittir lakin aşağıda ki adımları sadece direk yapmayın kendi işletmenize göre uyarlayın ve daha fazla nasıl ziyaretçi çekebileceğinizi düşünerek yeni stratejiler geliştirin. Eğer sürekli reklam veriyor ve çok kötü ticari geri dönüşler alıyorsanız yada hiç dönüş alamıyorsanız bizimle iletişime geçin ve sizlere ücretsiz yardımcı olalım.

Adım adım instagram’da sponsorlu reklam vermek

Instagram uygulamasından işletme profilinize giriş yapın. Profilinizde bulunan Tanıtımlar sekmesine tıklayın.

Tanıtımlar butonu isim profil biyografimizin hemen altında bulunmaktadır.

Daha önce hiç sponsorlu reklam vermemiş hesaplar için karşımıza İlk gönderi tanıtımı yap isimli kısma tıklayın.

Daha önce tanıtım yapmış kullanıcıların karşısında eski instagram sponsorlu reklamları çıkar.

Karşınıza çıkan alandan sponsorlu reklam vermek istediğiniz görseli ve gönderiyi seçiniz. Burada dikkat etmeniz gereken noktaları aşağıda listeliyorum.

 • Hangi görsel müşterilerinizin daha fazla ilgisini çeker.
 • Hangi görsel işletmenizi daha iyi yansıtıyor.
 • Hangi görsel işletme profilinize ziyareti arttırabilir.
 • Seçtiğiniz görselin altında yazan açıklama profesyonel şekilde mi hazırlandı?
 • Seçtiğiniz görselin altında ki yazı işletmenizi en iyi şekilde tanıtıyor mu?
 • Açıklama yazısı reklamı gören insanların ilgisini çeker mi?

Bu gibi soruları kendinize sorun ve en doğru cevabı bulduktan sonra ilgili görseli seçin.

Instagram Sponsorlu Reklam Yönlendirmesi

Instagram’da sponsorlu reklam verilecek görsel/gönderi seçildikten sonra karşımıza Yönlendirme hedefi isimli kısım çıkacaktır. Bu kısımdan İnsanları yönlendirmek istediğiniz hedefi seçebilirsiniz yani insanlar profilinizi ziyaret etsin istiyorsanız Profilin kısmını seçin. İnternet sitenizi ziyaret etsin istiyorsanız İnternet siten isimli kısmı seçiniz. DM üzerinden direk sizinle iletişime geçip mesaj atmalarını istiyorsanız Direct Mesajların kısmını seçin.

Hedef Kitle Oluşturma

Yönlendirmek istediğiniz yeri seçtikten sonra Hedef Kitle oluşturma kısmı gelecektir. Instagram sponsorlu reklam verme olayında en çok dikkat edilmesi gereken kısımdır. Eğer işletmenizin belirli bir takipçi kitlesi varsa ve bu takipçi kitlesi işletmeniz ile alakalı / ilgi duyan kişilerse Otomatik seçeneğini seçmenizi tavsiye ederim. Eğer yeni bir işletmeyseniz ve takipçi kitleniz çok geniş değilse Yeni Hedef Kitle oluştur butonuna tıklamalısınız. Hedef kitle belirlerken aşağıda ki maddeleri dikkate alın.

 • Cinsiyet kısmında hangi cinsiyetlere göstermek istediğinizi seçin. Kadın giyim ürünleri satan bir işletmenin Erkeklere ürün reklamı göstermesi mantıksız ve düşük ticari dönüşü olacaktır.
 • Yaş kısmından işletmenize en çok hangi yaş aralığı ilgi duyuyorsa o aralığı seçiniz. Spor aletleri satan bir işletmenin 65 yaşında kişilere reklam göstermesi kötü ticari dönüşler sağlayacaktır. Bu da instagram sponsorlu reklam verme konusunda başarısız bir kampanya olacaktır.
 • Bölge kısmından ise hangi bölgeye reklam vermek istiyorsanız o bölgeyi işaretleyiniz. Eğer yerel piknik restoranınız varsa size çok uzak bölgeleri seçmeyin. Emlakçıysanız çevre mahalleleri ve ilçeyi seçiniz.
 • İlgi alanları kısmında ise işletmenize ilgi duyan insanların ortak özelliklerini belirleyerek seçin yapın. Rent A Car işletmeniz var ise Araba, kiralık araba gibi ilgi alanlarını seçmelisiniz.

Bütçe ve Süre kısmında ise günlük bütçenizi ve reklamın kaç gün yayınlanacağını seçmelisiniz. Reklamınız ne kadar uzun süre yayınlanırsa ilk aşamalarda sizin için o kadar iyi olacaktır. Günlük belirli bir müşteri elde ettikten sonra bütçenizi yükseltmenizi öneririm. Bir süre sonra farklı reklam stratejileri de deneyebilirsiniz.

Tahmini erişim günlük kaç kişiye erişileceğini göstermektedir.

Sponsorlu Gönderiyi Gözden Geçirme

Gözden geçirme ve yayınlama kısmından reklamınızı son kez gözden geçirebilir ve yayınlayabilirsiniz. Aynı zamanda diğer kullanıcıların hesaplarında reklamın nasıl görüneceğini öğrenebilirsiniz. Alt tarafta bulunan bakiye ekle kısmından bakiye ekleyerek reklamınızı yayınlamaya hazır hale getirebilirsiniz.

Yukarıda ki tüm adımları tamamladıktan sonra instagram sponsorlu reklam verme işlemini bitirmiş olacaksınız. Aynı zamanda kampanyalarınızı ve reklam durumunu daha detaylı incelemek istiyorsanız Facebook hesabınızın Reklam Yöneticisi kısmından detaylı şekilde ayarlama yapabilirsiniz.

Instagram sponsorlu reklam vermek sayfa takipçilerinizi arttırabilir lakin takipçilerinizi arttırmak ve ürünlerinizi daha fazla tanıtmak istiyorsanız instagram çekilişleri yapmanızı tavsiye ederim. Piyasada bir çok site bulunsa sizlere instagram çekiliş yapma konusunda uzman çözümler sunan sponsorumuz cekilisci.net’in sitesini kullanmanızı tavsiye ederim.

4 COMMENTS

 1. İnstagramda tanıtım yapmak istiyorum. Ancak gözden geçir sekmesinde takılı kalıyor gönderi. Yuvarlak bekleme işareti çıkıyor. Sorun nedir acaba yardımcı olabilir misiniz?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here