SEO, arama motoru pazarlamasının vazgeçilmez bir unsurudur. SEO içeriğinde Türkçeye çevrilmesi kolay olmayan çeşitli terimler bulunur. Link Farm bu terimlerden biridir. Dijital pazarlama ve SEO ile ilgilenenler için bu terimlerin bilinmesi oldukça önemlidir.

Link İnşası

SEO uyumlu link building

Web sitelerinin ya da web sayfalarının üst sıralara çıkmasını sağlayan SEO çalışmalarıdır. Bu çalışmalar sayesinde satış ve hizmet odaklı çalışmalar ile bilgiler daha fazla hedef kitleye ulaşabilir. Web sitesi ve sayfalarının kendilerince sağlanamayan popülerlik, SEO çalışmalarıyla elde edilebilir. Bu sayede Google sıralamasında web sitelerin ya da sayfaların üst sıralara çıkması sağlanır. Ancak SEO ile ilgilenenlerin SEO terimlerine hakim olması gerekir. Bu terimlerin bazısı faydalı olurken, bazıları da kaçınılması gereken, kabul edilmeyen işlemler için kullanılır. Link Farm terimi de SEO tarafından kabul görmeyen bir terimdir. Yani SEO tarafından Link Farm onaylanmayan bir terimdir.

SEO Terimi Link Farm Nedir?

Link, internet ortamında kullanıcıların farklı sayfalara ya da sitelere ziyaretini sağlamak amacıyla kullanılan tıklanabilir bağlantılardır. Link Farm ise internet ortamında birbiriyle alakası olmayan çok sayıda linkin bulunduğu sayfalardır. Bu terim Türkçede link tarlası, bağlantı çiftliği gibi açıklamalarla da kullanılır.

SEO açısından Link Farm yapısına sahip olan sitelerden link alınması ya da link verilmesi kabul görmeyen bir durumdur. Blog içindeki bütün web sitelerinin birbirine link vermesi olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bu yüzden SEO çalışmalarının bilinçli bir şekilde yapılması gerekir. Link Farm kötü bir bağlantı olarak algılanır ve arama motorları web sitesini ya da sayfaları cezalandırır. SEO çalışmasıyla web sitenizi Google sıralamasında üst sıralara taşımak istiyorsanız, bu tür birbiriyle alakalı olmayan bağlantılar içeren yani Link Farm sayfalarından uzak durmalısınız. SEO uyumlu URL kullanımı hakkında ki yazımı incelemenizi isterim.