mbps ile mb/s arasındaki fark

0
50

Teknik olarak aynı gibi gözükse de aslında ikisi farklı bir kavramdır, 24mbps internet satın alırsanız bu saniyede 24mb indirme yapacağınız anlamına gelmez. Genel olarak herkes bu iki kavramı aynı zannettiği için internet sağlayıcı firmaların kötü olduğundan yakınırlar. İnternet hızınızı hesaplamak için kullanmanız gereken denklem Mbps x 0,125 denklemidir. Örneklendirecek olursak Turk Telekom’dan 24mbps hızında bir internet paketi satın almışsanız 24×0,125=3 olacaktır. Yani saniye de 3mb indirme yapabileceksiniz. Buda 900mb’lık bir filmi 5 dakikada (300 sn) de indireceğiniz anlamına gelir.

mbps nedir?

Mbps açılımı megabits per second anlamına gelen kelimedir. Türkçe de karşılığı ise saniye başına megabit‘tir. Genellikle tam sayılarla gösterilir 8mbps gibi lakin 8mbps’nin açılımı 8192mbps‘dir. Daha net ve anlaşılır olması bakımından çeşitli kısaltmalar kullanılmaktadır. Eğer kavramlar doğru şekilde bilinirse internet hızınızı ona göre ayarlayabilirsiniz. Eğer yüksek indirme hızı istiyorsanız 24mbps ve üzeri paketleri önermekteyiz. 8mbps ile full hd bir filmi indirmeniz saatleri bulabilir.

mb/sn nedir?

Mb/sn açılımı megabayt / saniyedir. Yani saniye başına kaç megabayt düştüğünü gösteren terimdir. Eğer mb/sn hızınız 1mb/sn ise 100mb’lik bir dosyayı 100 saniyede indireceğiniz anlamına gelmektedir. 1mb/sn indirme hızınız var ise o zaman internet hızınız 8mbps’dir. Mbps’den mb/sn’ye çevirmek için kullandığımız denklem mbps x 0,125 = mb/sn iken, mb/sn’den mbps’ye çevirmek için kullanacağımız denklem ise mb/sn x 8 = mbps olacaktır. Birinde 8’e bölerken (0,125) diğerinde 8 ile çarpıyoruz.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here