Meta Description nasıl olmalı?

0
64

Meta Description nedir?

Meta Description (açıklama), içeriğimiz hakkında kısa bilgi veren ve snippetlerde gözüken etikettir. Meta Description her içerikte mutlaka kullanılması gerekir. Kullanılmadığı takdirde arama motorları, kullanıcının sorgusuyla ilişkili olan kısmı gösterebilir. Meta Açıklama oluştururken mutlaka diğer açıklamalardan bağımsız bir şekilde oluşturulmalıdır. Eğer açıklamanız diğer içeriklerle aynı veya benzer olursa bu web sayfanıza oldukça zarar verebilir. Meta Açıklama etiketi kısaca sayfa hakkında kullanıcılara özet veren etikettir.

Meta Description oluştururken nelere dikkat edilmeli?

  • Meta Description yazı veya içeriğin kısa tanımı olarak kullanılmalıdır. Makalenizi en iyi özetleyen cümleyi seçmelisiniz.
  • Meta Description oluştururken mutlaka diğer açıklamalardan bağımsız bir şekilde oluşturulmalıdır. Eğer açıklamanız diğer içeriklerle aynı veya benzer olursa bu web sayfanıza zarar verebilir.
  • Açıklama kısmı fazla uzun olmamalıdır ve gereksiz bilgiler ile doldurulmamalıdır. En fazla 160 karakter kullanmalısınız.
  • Description kısmı anahtar kelimeler ile doldurulmamalıdır. Sayfayı en iyi özet geçen 160 karakter kullanılmalı.
  • Description kısmında anahtar kelimeleri virgül ile ayırmak yerine “ve” kelimesi ile ayrılmalıdır.
  • Yazının-İçeriğin büyük bir kısmını kopyala yapıştır yaparak Description’a eklenmemelidir.
  • Yazı içeriğinde olmayan konuların kısa tanımı Description da olmamalıdır.
  • Description çok sade ve kısa olmamalıdır. Örnekle: Bu sayfada Description etiketleri ile ilgili bilgiler vardır.

SEO uyumlu Description nasıl olmalı

Meta Description yazılırken yukarıda ki bahsettiğimiz tüm kurallara uyarsanız SEO uyumlu Meta Description elde etmiş olursunuz. Bunlara ek olarak yazınız içerisinde kullandığınız anahtar kelimenin eş anlamlısını description kısmında kullanmanız daha fazla ziyaretçi çekmenize olanak sağlayabilir. Eğer ziyaretçilere tam bilgi sağlıyorsa ilk 160 karakteri kullanmanın SEO açısından bir zararı yoktur. 

Meta etiketlerini oluşturmakta zorluk çekiyorsanız All in Seo Pack isimli WordPress eklentisini kullanmanızı size kolaylık sağlayacaktır. Eklentinin kullanımı kolay ve sizlere bir çok konuda yardımı olacaktır.

Meta etiketlerini kullanırken titiz ve akılcı davranmalısınız eğer etiketleriniz içerisinde bulunan metin, içerik içerisini özetlemiyor ve İçeriğe giren kullanıcılar kısa süre sonra sitenizden çıkıyorsa bu sizin ilgili içeriğinizin sıralamada düşmesine sebep olacaktır.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here