Scam, Türkçeye çevrildiğinde aldatmaca anlamına gelen kelimedir ve internet dünyasında sıkça kullanılır. Eğer bir web sitesi ödeme yapmıyorsa bu site scam site olarak adlandırılır. İnternetten para kazanma konusunda açılan sitelerin çoğu scamdır ve insanları dolandırmaktadır. Scam olmayan sitelerde Trust, Safe site gibi kelimelerle anılır. Bir sitenin scam olması için o siteyi birinin test etmesi gerekir eğer bir kişi scam diyorsa diğer değil diyorsa bu durumda ödeme kanıtları gibi olaylara bakılarak karar verilir.

Scam Çeşitleri

Scam sitelerin birden fazla çeşitleri vardır ödeme yapmayan sitelere genelde scam denilse de, mail dolandırıcısı gibi sitelere de scam denilebilir. Eğer bir sitenin scam olup olmadığı konusunda kararsızsanız site isminin sonuna “scam” ekleyerek google’da arama yapınız. Örnekle; “meykmen scam” yazıldığında meykmen sitesinin scam olup olmadığı hakkında sonuçlar çıkacaktır. Karşımıza genellikle forumlar çıkmaktadır ve bir sitenin scam olup olmadığını anlamak için en yararlı yol forumlarda kullanıcıların yorumlarına bakmak olacaktır.

CatFish

Türkiye de en yaygın kullanılan scam türüdür bu yöntemi kısaca açıklayacak olursak; bir fake hesap açıp insanlardan para istemek denilebilir. Türkiye de twitter hesaplarından sahte kadın profilleri açılarak numara verilip aranılması istenir o numarayı aradığınız taktirde sizden dakika başı 5 TL gibi bir ücret kesilir. Bu ücret numarayı alan kişiye gider.

Make Money

İnternetten para kazanma sitelerinde sıkça rastlanan scam türüdür, sizlere reklam izlemeniz karşılığında para vereceklerini iddia eden siteler eğer gerçekten ödeme yapmıyorsa make money scam türüne girer. Make money scam türleri çok rahat şekilde tespit edilir, çeşitli webmaster forumlarında site ismini aratarak kesin sonuçlara ulaşabilirsiniz.

419

Bu yöntemi ise terör örgütleri ve dolandırıcılar kullanılır, bunun resmi tespiti zordur lakin mantıklı düşünüldüğünde çok çabuk anlaşılır. Son zamanlar da artan kamu spotu reklamları ile bu konuda ülkemizde bilinçlenme artmıştır. Bu 419 scam türünde ise sizlerden “hesabınız terör örgütü tarafından ele geçirildi kurtarmak için para yatırın” yada “polis memuruyum bana para yatırın” şeklinde mesaj atılabilir. Eğer kendini asker, polis veya savcı olarak birisi tanıtıyorsa mutlaka emniyet müdürlüğüne bildirilmeli ve cezası kesilmelidir.

Bir sitenin scam olduğu nasıl anlaşılır?

Bir sitenin scam olduğunu anlamak için isminin sonuna scam kelimesi eklenerek arama motorlarında aranır eğer sonuç yoksa sitenin ponzi şeması kullanıp kullanmadığına bakılır eğer ponzi şeması kullanıyorsa site scam olmasa bile scam olma yolunda ilerliyordur. Siteler kaldıramayacakları yükün altına giriyorlarsa ve başlarda ödeme yapıyorlarsa scam yoluna doğru gidiyorlardır. Siteler maskeleme yaparak kazançlarını gösterebilirler lakin asıl kazançları ponzi üzerinden olabilir bu konuda dikkat edilmelidir.