Semantik bağlantı nedir?

0
109

Semantik kelimesi SEO ve internet dünyasında farklı anlamda kullanılmaktadır. Semantik, anlamları inceleyen bilim anlamına gelir. Semantik makale ise internet dünyasında yeni yazıdan eski yazıya referans olma yada link inşası kurma anlamına gelmektedir. Semantik bağlantılı içerikler SEO çalışmaları için vazgeçilmez bir unsurdur. Sağlık konusunda bir makale yazdığınızı varsayın ve makale içerisinde “böbrek” kelimesi geçtiği zaman siz böbrek ile ilgili bir yazıya link vermeniz halinde semantik bağlantı kurmuş sayılırsınız. Semantik bağlantı kurmak aynı zamanda hızlı index almanıza olanak sağlar (az önce semantik bağlantıyı uyguladık) ve daha hızlı sonuçlar elde edersiniz.

Semantik bağlantının yararları

Semantik bağlantı aslında link inşası olarak da bilinmektedir. Link inşasından ayıran ince noktaları vardır, link inşaları genelde siteler arasında olmaktadır ve link inşaları kurmak çoğu zaman siteleri link tarlası durumuna sokmaktadır. Semantik bağlantı ise site içi çalışmalarda kullanılmaktadır. Semantik bağlantı kurmak aynı zamanda kendi sitenizi referans göstermektedir buda makalelerinizin gerçekliğini ve kanıtlayıcı niteliğini arttırır. Bu sayede ortalama oturum süresi ve hemen çıkma oranlarında güzel sonuçlar elde edilir. Liste halinde sıralayacak olursak;

  • Site index hızını arttır ve siteyi daha güncel kılar.
  • Site içerisinde kullanıcıların daha fazla gezinmesini sağlar.
  • Kullanıcılar anlamadığı konuları araştırmak için başka sitelere ihtiyaç duymayacağı için sitenize olan güven artar.
  • Arama sonuçlarında sıralamanıza olumlu etki sağlar.
  • H etiketleri üzerinden başka makalenize link vermeniz durumunda, link alan makaleyi güçlendirirsiniz.
  • Daha uzun makaleler yazmanıza olanak sağlar.
  • Resimlere link verilmesi halinde ziyaretçiye daha iyi bir deneyim yaşatır.
  • Litespeed gibi cache eklentisi kullanan sitelerde daha fazla ön belleklemeye olanak sağlar ve site hızınıza çok ufakta olsa katkı sağlar.

Aşağıda ki fotoğrafta bu makalenin içerisinde yer alan semantik bağlantıları görselleştirdim. Fotoğrafa baktığınız zaman link verdiğim kelimelerin hepsinin farklı bir sayfaya gittiğini ve arasında bir bağ kurulduğunu anlayacaksınız.semantik bağlantı görseli

Eğer semantik özelliğe sahip içerikler üretecekseniz uzun vadede olumlu sonuçlarla karşılaşacaksınız. Ünlü ve kaliteli blogların hepsinin bu stratejiyi kullandığını göreceksiniz.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here