SEO uyumlu makale nasıl yazılır?

0
68

Bir websitesinin temel öğelerinden bir tanesi makaledir. Bu yazılar SEO dostu olursa daha fazla ziyaretçi alacağınız bir gerçektir. Aslında bir makalenin ne kadar SEO uyumlu olduğunu ölçmek için yapmanız gereken tek şey o makalenin ne kadar yararlı olduğunu anlamaktır. Arama motorları kullanıcıların davranışlarını analiz ederek hangi makalelerin daha yararlı olduğunu zamanla tespit etmiş bir takım şartlara uyulması karşılığında o makaleleri daha üst sıralarda listelemiştir. Sadece makale içeriği değil aynı zamanda bir yazının diğer etkenlerinin de arama sonuçları sıralamasına etkisi vardır. Aşağıda ki makaleleri incelemenizi tavsiye ederim.

Kelime Sayısı 

Bir çok SEO uzmanı ve blog yazarları SEO uyumlu makalenin kelime sayısının 300 olduğunu söylemektedirler. Bu yanlış bir kanıdır, her makale kendi içeriğine göre kelime sayısı belirlenmelidir. Bazı makaleler 1000 kelime olması gerekirken bazılarının 250 kelime olması bile yeterlidir. Öncelikle yazmak istediğiniz konuyu araştırın ve insanların bu konu üzerine kaç kelime yazdıklarını ölçün ve ortalama bir değer edinin. Ortalama değerin üzerinde yazma her zaman sizin yararınıza olacaktır.

Words (kelime) kullanıma

Uzun makalelerin arama sonuçlarında daha üst sıralarda listelendiği bir gerçektir lakin daha üst sıralarda listelenmek için uzun yazmak hata olacaktır. İçeriği en iyi şekilde anlatan cümleler ve paragaflardan oluşuyorsa daha fazla uzatmak yarardan çok zarar sağlayacaktır.

Anahtar Kelime

Her makalenin bir anahtar kelimesi olmak zorundadır ve bu anahtar kelime makalede en çok sık yineleyen kelime olmalıdır. Anahtar kelimeyi çok fala kullanmak zararlıdır. 3 kelimelik bir makale için 3 veya 4 kere kullanılabilir lakin bu kullanım sıklığı rekabete göre değişiklik gösterebilir. Tek bir anahtar kelimeyi 4 defa kullanmak yerine 3 defa ana anahtar kelimeyi 1-2 kere yan anahtar kelimeyi kullanmak her zaman daha yararlıdır.

Anahtar kelime seçerken mutlaka profesyonel araçlardan yardım alınmalıdır. Eğer aranması olmayan bir anahtar kelime kullanırsanız bu o yazının hiç ziyaretçi çekmeyeceği yada çok az ziyaretçi çekeceği anlamına gelir. Anahar kelimenin aranmasının olup olmadığını araştırmak için Adwords Anahar kelime planlayıcı veya SEO Monitor gibi araçlar kullanılmalıdır. 

Özgünlük

Özgünlük konusunu herkes bilmektedir. Bir makale benzersiz olmalıdır yani kopyala yapıştır yöntemi ile asla yazılmamalıdır. Makaleniz de alıntılara yer vermek istiyorsanız o kısmın alıntı olduğunu mutlaka belirtiniz. SEO uyumlu bir makale için makale %100 özgün olması gereklidir. Özgünlük test araçlarında %100 özgün gözükmesi makalenizi özgün yapmayabilir. Kelimelerin eş anlamlılarını kullanarak veya farklı yöntemlerle özgünlük testini geçebilirsiniz ama Google gibi büyük arama motoru botlarına bir gün yakalanırsınız. Kopya içerikle dolu birçok sitenin arama sonuçlarında üst sıralarda listelendiğini görebilirsiniz. Bu index hızı ile alakalı bir durumdur. Hızlı index alma yolları isimli makalemi inceleyebilirsiniz. 

Kopya içerik ve yaratıcılık

Makalelerinizin özgünlüğünü kontrol etmek için Google’a özgünlük test yada Plagiarism checker yazmanız yeterlidir. Çıkan sonuçlarda ki sitelerde makalelerinizi kontrol edebilirsiniz. 

İlgi Çekicilik

Makalede kalma süresi ve makaleden hemen çıkma oranı gibi etkenler arama sonuçlarını sıralamanızı etkileyen önemli bir faktördür. O yüzden makalelerinizi ilgi çekici şekilde yazmalısınız. Önemli yerlerin kalın yapmalı ve çok uzun paragraflardan kaçınmalısınız. Cümleleriniz çok uzun değil sadece ve herkesin okuyabileceği şekilde yazılmalıdır. Makaleniz de semantik bağlantı yöntemini kullanarak sitenizde ki oturum süresini arttırır ve ziyaretçilerinize daha yararlı içerikler sağlamış olursunuz. 

Resim Kullanmak

Makale içerisinde konuyu destekleyen resimler kullanmak makalenizin daha üst sıralarda listelenmesine neden olabilir. Lakin makaleyi resimle doldurmak zararlıdır. İçeriğe uygun ve alakalı 1 veya 2 tane resim kullanmak her zaman kullanıcılarız tarafından sevilecektir. Resim kullanırken aşağıda ki maddeleri uygulayarak kullanın.

 • Resimlere özgün isimler verin IMG450 yerine seo-uyumlu-resim.jpg gibi. 
 • Resimleri doğru boyutlarda kullanın, gerekirse küçültün.
 • Resimleri sıkıştırarak optimize edin. Resim optimizasyonu konumu inceleyebilirsiniz.
 • Resimlere alt etiketi ekleyin. 
 • Resimlere alt yazı ekleyin. 

SEO uyumlu makale için teknik bilgiler

 • Anahtar kelime başlık ve alt başlık içinde mutlaka geçmeli. 
 • Anahtar kelime makale içerisinde %2 ile %5 arasında kullanılmalıdır. 
 • Anahtar kelime URL ve Descriptionda geçmelidir. 
 • Sadece anahtar kelime üzerine yoğunlaşmak spam’a sokabilir dikkat edilmelidir. 
 • Yeni makale ile eski makale arasında linkleme yapılmalıdır. Semantik bağlantı isimli yazımı okuyabilirsiniz. 
 • Yazı içerisinde H etiketleri doğru şekilde kullanılmalıdır. 
 • Bold (etiketi) önemli yerleri vurgulamak için kullanılmalı ve sadece anahtar kelime bold etiketi olmamalı. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here