URL, genel anlamda bir IP adresinin insanlar tarafından okunabilen halidir. URL her zaman titizlikle seçilmelidir. URL kullanımında sık sık hatalar yapılmaktadır. Bu hataların temelinde kodlama ile alakalı sorunlar yatmaktadır.

SEO uyumlu URL kullanımı

Basit içerik bilgisini içeren URL her zaman SEO dostu olmuştur. Karmaşık url müşterinin veya ziyaretçinin kafasını karıştıracağı için SEO dostu Url sayılmamaktadır. URL kullanırken izlemeniz gereken şema her zaman siteadi.com/ornek-yazi şeklinde olmalıdır.

  • Genel anlam ifade edilen URL türlerinden her zaman kaçınılmalıdır. Örnekle: yazi2.html
  • URL makale başlığının aynısı olması tavsiye edilir. Bu makale için ideal url https://www.meykmen.com/seo-uyumlu-url-nasil-olmali/ olmalıdır.
  • URL içerisinde çok fazla anahtar kelime kullanılmamalıdır. Örnekle: meykmen.com/seo-url-ile-seo-uyumlu-url-seo-url
  • Çok fazla dizin iç içe girmemelidir. blog/blog1/blog2/blog3 yerine blog/ornek-yazi şeklinde olmalıdır
  • Aynı İçeriğe erişen iki farklı URL kullanmaktan kaçınmalısınız.
  • URL sonuna .html, .htm gibi uzantılar eklenmekten kaçının.
  • URL içinde >, &, @ gibi simgeler kullanmaktan kaçının. Türkçe harfler kullanmayınız.

Tavsiye edilen kullanım biçimi olarak yazılarda ve sayfalarda başlık ismi kullanılmalı. SEO uyumlu başlık isimli yazımı okumanızı öneriyorum. Resimlerde ve diğer ortam dosyalarında ise özgün ortam isimleri verilip kullanılmalıdır.

Resimler URL kullanırken mutlaka özgün isimlerin URL yapısı oluşturulmalı. Image856988.jpg yerine örnek-resim.jpg şeklinde URL yapısı tercih edilmelidir.

Kırık veya hatalı URL her zaman 301 yapısı ile yönlendirilmelidir, WordPress için Redirection isimli ücretsiz eklentiyi kullanabilirsiniz. Kendinize özgün 404 sayfası oluşturmanız yine SEO açısından yararlı olacaktır. Kırık URL takibi yapmak için Google Webmaster tools aracını kullanabilirsiniz. Kırık URL sizlere ziyaretçi kaybı yaşayacaktır.

WordPresste URL yapınızı düzeltmek için Admin Paneli > Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar kısmından düzenleme yapabilirsiniz. site siteadi.com/ornek-yazi seçilmelidir.