Site haritaları SEO kriterleri açısından her sitede olması gereken bir unsurdur. Google’a bildirmeniz gereken ve sitede başka türlü bulanamayacak sayfalar site haritaları yardımıyla bulunur. Genellikle site haritası olarak adlandırılan xml site haritasının ilk harfleri H ve S olur. Site haritasında, web sitesindeki sayfalar liste halinde yer alır. Site haritalarına İngilizce ismiyle “sitemap” olarak ifade edilebilir. 

Sitemap, web sitesine uğrayan botların sitede indeksleme yapabilmesini sağlayan bir dosyadır. Buna site haritası denir. Dosya uzantısı. xml şeklindedir. Sitemap arama motorlarının indeksleme hızını etkiler. Web sitesine gelen botlar sayfaların ne zaman güncellendiğini, hangi sayfaların ziyaret edildiğini, ziyaret sıklığını, sayfaların önemini Sitemap yardımıyla belirler.

Site Haritalarının Faydaları

Site haritası olan web sitesi daha ayrıntılı şekilde sıkça indekslenebilir. Ayrıca indeksleme hızı daha yüksektir. Botlar siteye uğradığında, web sitesinin detaylarına uygun şekilde indeksleme yapar. Yani site haritası kullanan bir web sitesinin indeks hızı ve indeksleme sayısı fark edilebilecek düzeyde artar.

WordPress kurulumundan sonra sitenin site haritası kurulumu ve SEO ayarları yapılmalıdır. Google XML Sitemap eklentisi WordPress ile birlikte olduğunda detaylı ve hızlı indekslenen bir sitenin sahibi olabilirsiniz. Bu WordPress kullanıcılarının en fazla tercih ettiği eklentiler arasındadır.

Google’a Site Haritası Eklemek

Web sitenizde bulunan site haritasını Google’a tanıtmanız için bir gmail hesabınız olmalıdır.  Hesabınıza girince tarayıcıdan Google ana sayfasına yönlendirilirsiniz. Site yöneticisi araçlarına girdiğinizde siteniz burada yer almıyorsa “site ekle” butonuyla sitenizi ekleyebilirsiniz. Daha sonra kontrol panelinden “site yapılandırma” butonundan “site haritaları” menüsüne ulaşabilirsiniz.

Bir site haritası gönderin butonundan açılan mini barda Sitemap dosyanız ana dizinde yer alıyorsa “Sitemap.xml” yazabilirsiniz. Dosya farklı dizinde yer alıyorsa, onu tanıtabilirsiniz. Ardından onaylanma süresinde sonucu alabilirsiniz. Yaptığınız işlem onaylanmadığı takdirde yeniden deneyebilirsiniz.