SSL, açılımı Secure Sockets Layer olan ve Güvenli soket katmanı anlamına gelir. SSL sertifikası ise websitelerinin doğruluğunu kontrol eden bir araçtır. SSL Sertifikası kullanan sitelerde veriler uçtan uça şifreli şekilde gönderilir. Eğer bir alışveriş sitesinde SSL sertifikası yoksa o site güvenilir değildir ve derhal çıkılmalıdır. SSL sertifikası Türkçe’de Yeşil Bar olarak da anılır. Web sitelerinin URL kısmında bulunan Yeşil Kilit SSL Sertifikasının olduğunu gösterir. SSL Sertifikaları sitenin güvenliğine destek olmaz sadece müşterilerin güvenliğine destek sağlar, yani site güvenliği almak için SSL sertifikası kullanmak gereksizdir.

SSL Nedir?

SSL (Secure Sockets Layer) ile SSL sertifikası arasında ki fark yoktur. SSL sahibi siteler SSL sertifikası sahibi sitelerdir. SSL sertifikasını birçok domain ve hosting satan firmalardan temin edilebilir. Eğer SSL sertifikası alacaksanız bunların çeşitlerini bilmeli ve işlevlerini öğrenmelisiniz. Temel olarak hepsi aynı işlevi görse de bazıları 128 bazılar 256 karakter şifreleme kullanmaktadır. Aynı zamanda SSL Sertifikalarının bazı türlerini satın almak için şirket veya işletme sahibi olmak zorundasınız.

SSL Sertifikalarından en popüler olanları Trust Safe, Comodo ve Rapid SSL’dir. En düşük SSL sertifikası ücreti 1 dolar civarındadır. Eğer hosting satın almışsanız çoğu firma ücretsiz olarak SSL Sertifikası da verir.

SSL Sertifikası Çeşitleri

SSL Sertfikalarının çeşitleri vardır bunlar Wildcard, Domain Validation, Organizational Validation, Extended Validation, Multi Domain SSL gibi çeşitleri vardır. Size en uygun SSL sertifikasının hangisi olduğu konusunda fikriniz yoksa DV (Domain Validation) önerilir. DV sertifikalarını hızlı ve kolay şekilde kurabilirsiniz. SSL Sertifikasını sitenize kurmak için Cpanel bilgisine sahip olmanız gerekir. Lakin DV sertifikalarının kurulumunu müşteri hizmetlerinize yaptırabilirsiniz. Aynı şekilde yüksek fiyatlarda ki SSL sertifikalarını firmalar ücretsiz şekilde kurmaktadır.

SSL Kullanmak Yararlı mı?

SSL sertifikası kullanmak yararlıdır. Bu sadece güvenlik açısından değil aynı zamanda SEO açısından da sitenize katkı sağlar. Google Chrome son yaptığı güncelleme sonrasında SSL sertifikası bulunmayan siteleri güvenilmez (önerilmez) şeklinde işaretlemeye başladı eğer sitenizde SSL sertifikası yoksa ciddi ziyaretçi kayıpları yaşayabilirsiniz. SSL sertifikası kullanmak sitenize ciddiyet vereceği için kullanıcılar site içerisinde ki bilgilere daha güvenle bakar.