Tanıtım yazısı alırken nelere dikkat edilmeli?

2
104

Tanıtım yazılar bir web sitesi için olmazsa olmazlardandır eğer sitelere verilen değer sadece On-Page SEO ile belirlenseydi o zaman bir çok çöp site karşımıza çıkardı. Kaliteli sitelerden tanıtım yazısı satın almak sitemiz açısından çok yararlıdır lakin yanlış siteden yanlış şekilde tanıtım yazısı satın alınırsa bunun bize zararı büyük olacaktır. Şimdi alt başlıklar halinde tanıtım yazısı alınmadan önce dikkat edilmesi gerekenleri inceleyelim.

Sitenin Özgünlüğü

Tanıtım yazısı alınan sitenin mutlaka özgün olması gereklidir. Sadece özgün olması gerekmez aynı zamanda sitede yayımlanan bir yazının başlığı Google gibi arama motorlarında aranarak kaçıncı sırada yer aldığı mutlaka dikkate alınmalıdır. Eğer site ilk 5 sıra içerisinde değilse ve üst sırada ki siteler sizin aradığınız içerikler ile alakalı bilgiler sunmuyorsa o siteden tanıtım yazısı alınmamalıdır. Bu o sitenin kopya içerikler barındırdığı yada bir şeyleri yanlış yaptığını göstermektedir.

İçeriklerin Özgünlüğü

Tanıtım yazısı alınacak site içerisinde ki içerikler mutlaka özgün olmalıdır. Site içerisinde ki makalelerin içlerine girerek belirli bir kısmını kopyalayın ve arama motorlarında aratın eğer içerik birden fazla sitede aynı şekilde yazılmışsa o sitenin kopya içerikler paylaştığını göstermektedir. Kopya içerikler genellikle haber sitelerinde görülmektedir sebebiyse içerikleri bot ile eklendiklerindendir. Eğer haber sitelerinden tanıtım yazısı almayı düşünüyorsanız Yerel haber sitelerinde tanıtım yazısı almanızı öneririz.

Site Yaşı

Yeni sitelerden tanıtım yazısı alınması zararlıdır. Tanıtım yazısı alacağınız sitenin minumum 6 aylık olmasına özen gösteriniz bazı siteler 2 yıllık olsa da içerik girilmeye yeni başlanmış olabilir bu gibi durumlarla karşılaşmamak için mutlaka sitede yayımlanan en eski yazının ne zaman yayımlandığını araştırın. Eğer site içerisinde çok fazla içerik varsa sitenin site haritasına giderek daha rahat şekilde erişebilirsiniz. Site haritasına gitmek için; siteadresi.com/sitemap.xml yazarsanız ulaşabilirsiniz.

Ziyaretçi Sayısı

Tanıtım yazısı alınmadan önce dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli yerlerden bir tanesi ise ziyaretçi sayısıdır. Eğer bir site hiç ziyaretçi almıyorsa yada hitleri çok düşükse o siteden tanıtım yazısı almanızın hiç bir anlamı olmayacaktır. Tanıtım yazıları alırken sitenin ziyaretçi sayısının yüksek olmasına ve sürekli sabit değerler taşımasına önem veriniz. Bunun için satıcıdan satın almadan önce Google Analytics gibi araçların ekran görüntülerini isteyiniz.

Sitenin Tanıtım Yazısı Yayınlama Sıklığı

Bir site sürekli tanıtım yazısı yayımlıyor ve içeriklerden çok tanıtım yapıyorsa o site link farm olmuştur yani site link çöplüğüdür. O siteden tanıtım yazısı almak sitenize yarardan çok zarar sağlayacaktır. Siteye girerek en son ne zaman tanıtım yazısı yayımlamış ve ne sıklıkla tanıtım yazısı yayımlıyor bu gibi verileri göz önünde bulundurarak satın alın. Tanıtım yazısı yayınlama sıklığı tanıtım yazısı almadan nelere dikkat edilmeli sorusunun en önemli cevaplarından bir tanesidir.

Sitenin Backlink Sayısı

Tanıtım yazısı almadan önce mutlaka sitenin backlink durumunu Ahrefs gibi araçlardan kontrol ediniz. Eğer site hiç backlink almamışsa bu sitede sadece tanıtım yazısı satmayı amaçlayan bir sitedir o yüzden sitenize pek faydası olmayacaktır. Sitenin backlink sayısı tatmin edici düzeydeyse o siteden tanıtım yazısı almanızda bir problem olmayacaktır.

Sitenin SEO ile ilişki düzeyi

Eğer bir site tüm SEO kriterlerini ihlal etmişse ve ihlal etmeye devam ediyorsa bu siteden tanıtım yazısı almak sitenize yarar sağlamayacaktır. Bir siteden tanıtım yazısı alınmadan önce mutlaka sitenin H etiketlerine, Meta etiketlere ve diğer SEO kriterlerine uyup uymadığını kontrol ediniz. Google kendine saygı gösterene, saygı gösteren bir arama motorudur. SEO ile ilişkisi olmayan siteler uzun vadede tutunamaz ve yayın hayatına son verir bu da uzun vadede link kaybına sebep olarak sitenize zarar verir.

Site Hızı

Tanıtım yazısı alacağınız sitenin çok yavaş olması sitenize katkı sağlamayacaktır. Site hızı yavaş olan siteler arama motorlarında çok üst sıralarda listelenmez ve kullanıcılara yarar sağlamazlar. Tanıtım yazısı almadan önce mutlaka site hızı kontrol edilmelidir. Site hızını kontrol etmek için Pagespeed insight veya GTMetrix gibi araçlardan yarım alınabilir.

DA ve PA değerleri

DA yani Domain Authority demektir, Türkçe manası ise alan adı otoritesidir. PA ise Page Authority demektir, Türkçe anlamı ise sayfa otoritesidir. Bir siteden tanıtım yazısı alınmadan önce mutlaka DA ve PA değerlerinin 20 ve üzeri olmasına önem verilmelidir, değerler ne kadar yüksekse o kadar iyidir. Ahrefs gibi araçlardan yada SmallSEOTools gibi araçlardan yardım alınabilir.

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here