Tanıtım yazısı nasıl yazılır?

0
87

Tanıtım yazısı bir web sitesi için mutlaka düzenli olarak alınması gereken bir SEO kriteridir. Eğer tanıtım yazılarını düzenli olarak almıyorsanız ve her ay sayısını çoğaltmıyorsanız sitenize çok fazla yarar sağlamayacaktır. Makalemizin ilk kısmında örnek tanıtım yazısı nasıl yazılır onu göstereceğiz. Sonrasında ise tanıtım yazısının maksimum yarar sağlaması için nelerin yapılması gerektiğini belirteceğiz. Ne kadar çok kritere uyarsanız ve ne kadar çok çeşit olursa siteniz açısından maksimum yarar sağlayacaktır. Öncelikle bir tanıtım yazısını oluşturan temel 3 şeyi söyleyelim; başlık, içerik, anahtar kelime. Bu üçünün en doğru şekilde nasıl olacağını açıklayalım.

Tanıtım yazısı başlığı oluşturma

Tanıtım yazısını oluşturan ilk etken başlıktır, başlık bir metnin ne içerdiğini belirttiği için oldukça önemlidir. Başlığın önemini daha önce SEO uyumlu title isimli yazımızda belirtmiştik. Tanıtım yazısı başlığında mutlaka anahtar kelimemiz geçmeli lakin başlık sadece anahtar kelimeden oluşması bizim için yararlı olmayacaktır. Aynı zamanda başlık ilgi çekici olmalı ki diğer kullanıcılar bu içeriğe girerek içerik içinde sizin sitenizi görüp sitenize girerse tanıtım yazısı başarılı olmuş demektir. Unutmadan belirtelim ki bir tanıtım yazısı ne kadar çok ziyaretçi getiriyorsa o kadar yararlıdır. Sitemizin anahtar kelimesi Bilgisayar olsun ve buna uygun örnek vererek ilerleyelim.

  • En hızlı bilgisayar modelleri
  • Oyun için ideal bilgisayar
  • Bilgisayar kullanırken bilmeniz gerekenler

Yukarıda ki üç örneği incelediğimizde üçünde de anahtar kelimemiz geçiyor lakin üçüncü örnekte ki başlık anahtar kelimemiz ile başladığı için daha yararlı olacaktır. Yani başlık; anahtar kelime içermeli, ilgi çekici olmalı, konu ile alakalı, içeriği en iyi şekilde yansıtmalı diyebilir.

Tanıtım yazısı içeriği nasıl olmalı

Tanıtım yazısının en önemli kısmı ise içeriktir eğer içerik doğru şekilde ayarlanmazsa tanıtım yazısı almanız size yarar yerine zarar sağlayacaktır. Bir çok insanın yaşadığı en temel sorun aldıkları tanıtım yazısının yararının olmaması ve site sıralamasına olumsuz etkilemesi. Eğer bu gibi sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız içeriği mutlaka doğru şekilde optimize etmelisiniz bunun için aşağıda ki şartlara uyulmalıdır.

Anahtar kelimemiz makalede %2 ile %4 arasında geçmelidir. Sadece anahtar kelimemiz değil aynı zamanda anahtar kelimemizin varyasyonları da mutlaka makale içerisinde %1 ile %3 arasında geçmelidir. Yani sadece tek bir anahtar kelimeye değil, çeşitlerine de makale de yer vermeliyiz. Bilgisayar anahtar kelimesi için; bilgisayarlar, bilgisayarcı, bilgisayarım gibi diğer anahtar kelime varyasyonları da içermelidir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise tek bir anahtar kelimeyi ve varyasyonlarını makalede bolca geçirmeye değil diğer anahtar kelimelerimizi de makalede geçirmeye çalışalım örnekle makale içerisinde; ucuz bilgisayar, oyun bilgisayarı gibi kelimeleri de makale içerisinde geçirelim.

  • Tek bir anahtar kelime geçmemeli
  • Sitemize ait diğer anahtar kelimeler de geçmeli
  • Anahtar kelimeler makale içerisine düzgün ve aralıklı yayılmalı
  • Makale anahtar kelimeler ile doldurulmamalı
  • Tanıtım yazısını sadece anahtar kelime içeren bir metin olarak görmemeliyiz.

Tanıtım yazımızın içeriğine mutlaka önem vermeli ve titizce hazırlamalıyız, tüm metin özgün ve ilgi çekici olmalıdır. Eğer makaleniz baştan savma sadece siteyi tanıtma ve link çıkma amaçlı yazılmışsa tanıtım yazınızın sitenize hiçbir faydası olmayacaktır. Öyle bir makale yazmalısınız ki hem bilgi makalesi olmalı hemde sitenize link giden bir makale olmalı. Bunu örnekleyecek olursak; Bilgisayar kullanırken bilmeniz gerekenler hakkında yazdığınız yazıyı okuyan bir kullanıcı mutlaka yeni bilgiler edinmeli ve yazıyı sonuna kadar okumalıdır.

Tanıtım yazısı alırken anahtar kelime

Tanıtım yazısı içeriği kısmında zaten anahtar kelimenin nasıl kullanılması ve ne sıklıkla kullanılması gerektiğini belirtmiştik bu kısımda ise anahtar kelimeden nasıl link alınması gerektiğini belirteceğiz. Öncelikle bir tanıtım yazısından siteniz 1 link çıkmalıdır maksimum ise 2 link çıkmalıdır, üç tane link almak doğal gözükmeyecektir. Eğer içerik 300 kelimeyse 1 link alınmalıdır 500 kelimeyse 2 link alınmalıdır. Yükselmek istediğimiz kelimeye direkt olarak sadece 1 link almamız yeterli olacaktır 2’nci linki ise blog yazılarımızdan bir tanesine almalıyız. İlgili blog yazımızın içerisinde ise anahtar kelimemiz bolca olmalıdır.

tanıtım yazısı nasıl yazılır

Tanıtım yazısı nasıl yazılır bu konuyu anladıysanız mutlaka Tanıtım yazısı alırken nelere dikkat edilmeli isimli yazımıza göz atmanızı öneririm. Nelere dikkat edilmeli makalemizde hangi sitelerden, sitenin nasıl olması gerektiği gibi birçok konuyu inceledik ve sizlere ilettik.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here