Title (Başlık) etiketi nasıl olmalı?

0
100

Title (Başlık) nedir?

Başlık etiketi, sayfanızın içeriğini arama motorlarına ve ziyaretçilere bildiren etikettir. Başlık etiketlerinin kullanılması son derece önemlidir eğer başlık etiketi olmayan bir sayfanız varsa mutlaka başlık etiketi ile bir başlık oluşturmalısınız. Title etiketinin kullanımı hemen hemen her web sayfasında mevcuttur. Web sayfamızın title etiketi Meykmen – WM Rehberi şeklinde kullanılmıştır. Title etiketi oluşturmak için <head> kodunun hemen altına <title> etiketini kullanmalısınız. Her makalenin bir başlığı olduğu gibi her web sayfasınında bir başlığı olmak zorundadır.

Title (Başlık) nasıl kullanılmalıdır?

Başlık oluştururken rastgele başlıklar seçilmemeli ve önemli şeyler içermelidir. Arama motorları snippetlerinde ilk gözüken yer başlıklardır.

  • Başlık diğer başlıklardan bağımsız olmalıdır. Birbirine benzememelidir.
  • Başlık mutlaka makale-yazı içeriği ile alakalı olmalıdır.
  • Başlıklarda çok fazla anahtar kelime kullanılmamalıdır.
  • Başlık aşırı uzun olmamalıdır. Önerilen 60 karakteri aşmamasıdır.
  • Başlıklarda rakamlardırma çok sık kullanılmamalıdır. “Title 1,2,3…” mümkünse içerik tek başlık altında toplanmalıdır.
  • Başlıkta çok fazla virgül kullanılmamalıdır. Virgül kullanmak yerine “ve” kelimesi tercih edilmelidir.

SEO uyumlu Title (Başlık) seçimi nasıl olmalı

Başlıklar seçilirken her zaman SEO uyumlu olarak seçilmelidir. Sayfa başlıklarınızı arama motorlarında nasıl gözükeceklerini düşünerek oluşturmalısınız. İçeriğinizin diğer kullanıcılar tarafından nasıl arandığını araştırmalısınız, bunun için anahtar kelime planlayıcıyı kullanabilirsiniz. Başlıklarınızı sırf arama motoru odaklı oluşturmak sosyal medyadan ziyaretçi almanızı engelleyebilir o yüzden daha akılcı seçimler yapmalısınız.

Başlıklarınızı dışarıdan link almaya müsait hale getirmeniz doğal yollu backlink kazanmanızı sağlayacaktır. “Karpuz diyeti” ile ilgili bir makalenizin başlığını “Hızlı zayıflatan karpuz diyeti” şeklinde kullanmanız diğer zayıflama yazılarından sizlere link kazandırabilir.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here