Ücretsiz Backlink Kaynakları

5
115

Backlink site içi SEO’dan sonra site dışı SEO’da en önemli etkenlerden bir tanesidir. Ücretsiz ve kaliteli backlink kaynakları bulmak ise oldukça zordur. Çoğu site ücretli olarak link satmaktadır. Forumlarda ve çeşitli platformlarda dağıtılan ücretsiz backlinkler ise genellikle link farm yani çöp sitelerdir bu yüzden o sitelerden uzak durmanızı önermekteyiz. Backlink ve tanıtım yazısı alırken nelere dikkat edilmeli isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Paylaşım Sitelerinden Ücretsiz Backlink

Sosyal paylaşım siteleri olarak sadece facebook ve twitter’ı düşünmemek gereklidir. Bir çok sosyal paylaşım sitesinin değerleri iyi ve alının linklerin etkisi de o derece büyüktür. Bu yüzden sosyal paylaşım sitelerini es geçmeden başlamalıyız. Sosyal paylaşım sitelerinden link almadan önce hepsine üye olmalı ve sitemize ait bir hesap oluşturmalıyız. Bir web sitesinin sosyal medyasının olması SEO açısından oldukça önemlidir. Kayıt olduğumuz sitelerin profillerinden backlinkler almalıyız. Etkili ve kaliteli sosyal medya siteleri;

 • Tumblr
 • Twitter
 • Pinterest
 • Linkedin
 • Windows Live
 • Google Plus
 • Flickr
 • Badoo
 • LiveJournal

Reddit

Reddit, Türkiye de pek popüler olmasa da dünyada aktif şekilde kullanılan ve herkes tarafından çok sevilen bir sosyal paylaşım sitesidir. Reddit, Alexa’da Global 21’nci sitedir Amerika’da ise en çok ziyaret edilen 6’ncı site ünvanını almıştır. Reddit’ten backlink almak için aşağıda ki adımları izleyin.

 1. https://www.reddit.com/ adresine giderek üye olunuz.
 2. Üye olduktan sonra sağ üst tarafta bulunan isminizin altında ki menüden Visit Old Reddit sekmesine tıklayınız. (https://old.reddit.com)
 3. Sağ tarafta bulunan Sumbit A New Text Post’a tıklayınız.
 4. Açılan sayfada başlık vs. girdikten sonra
  [anahtar kelime](site adresiniz) yapısını kullanarak link alabilirsiniz. Örnekle
  [hediye](https://hediyeolur.com/)

Wikimedia

Wikimedia sitesi vikipedi sitesinin fotoğraf paylaşım halidir. Sitede paylaşılan tüm fotoğraflar ve videolar halka açıktır. İstediğiniz fotoğrafı istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Telif hakkı hiçbir resimde yoktur. Sitenizde size ait olan resimleri burada paylaşarak ve altına link vererek ücretsiz kaliteli bir link elde etmiş olursunuz. Link almak içinse;

 1. https://commons.wikimedia.org adresinden siteye üye olunuz.
 2. Üye olduktan sonra https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:UploadWizard?uselang=tr adresinden fotoğraf yükleyiniz ve açıklama kısmına site adresinizi bırakabilirsiniz.

Firma Rehberi Listesi

Firma rehberlerine sitenizi kayıt ederek ücretsiz backlink kazanmış olursunuz. Eğer kurumsal bir işletmenizin sitesinin tanıtımını yapmak istiyorsanız mutlaka tüm rehberlere kayıt ettiriniz. Kayıt ederken firma rehberi sitesinin çöp olup olmadığını kontrol ediniz ve aşırıya kaçmayınız. Ücretsiz firma rehberi listesi aşağıdadır.

www.firmarehberleri.com 
www.firmasayfasi.com 
www.trsektor.com 
www.isfirmarehberi.com 
www.sektor.gen.tr 
www.webrehberi.net 
www.firmamedya.com 
www.yellowpages.com.tr 
www.sektorelrehber.com.tr 
www.ticarisayfa.com 
www.gebze.org 
www.rehberdefteri.com 
www.borhaber.net/firma-rehberi 
www.sektorelfirmarehberi.com 
www.firmaekle.com 
www.firmaekle.com.tr 

Yukarıda ki sitelerden aktif olmayanlar olabilir, aktif olmayanları yorumlarda belirtirseniz sevinirim.

Hürriyet Bumerang

Hürriyet gazetesinin geliştirmiş olduğu bumerang servisi ile hem kaliteli bir backlink elde etmiş olacaksınız hemde ekstra ziyaretçi kazanmış olacaksınız. Bumerang’a kayıt olarak sitenizi ekleyin ve kısa sürede etkisini görün. Lakin kötü tarafı ise sitenizin footer kısmında Bumerang logosunun olma zorunluluğudur. Bu yüzden Bumerang servisini sadece blog yazarlarına önermekteyiz.

Oteriter Forumlar

Türkiye’de forum tanıtımı hizmeti veren firmaların kullandığı forumların hepsi genellikle çöptür bu yüzden forum tanıtımı hizmetini kesinlikle önermiyoruz lakin kaliteli forumlardan alınan linkler ise sitenize ekstra katkılar sağlayacaktır. Kayıt olduğunuz profilin içerisine site adresinizi yazabilirsiniz. Lakin aşırı şekilde aktif bir forum kullanıcısı olacaksanız bu sitenize zarar verebilir o yüzden konu içlerine ve alakalı konulara site adresinizi cevap olarak bırakabilirsiniz. Oteriter forumların listesi;

 • Wmaraci.com
 • R10.net
 • iyinet.com
 • Forum Donanımhaber
 • SDN Forum
 • Memurlar.net
 • Kızlar Soruyor

Dipçe; Bildiğiniz yöntemleri yorumlarda bizimle paylaşarak daha fazla arkadaşın kaynak elde edinmesini sağlayabilirsiniz.

5 COMMENTS

 1. Özellikle yeni açılmış siteler için bu backlinkler çok uygun olacaktır. Çok faydalı bir yazı olmuş teşekkür ediyorum

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here