WordPress Bakım Modu Eklentisi

2
65

WordPress siteler  yeni açıldığında proje yavaş gelişiyorsa veya teknik hatalar ile sık sık karşılaşılıyorsa bakım moduna almakta fayda var. Bakım modu sitemiz ve ziyaretçilerimiz için oldukça yararlıdır. Kötü bir deneyim yaşatmak istemiyorsanız bakım modu eklentisi kullanmanızı tavsiye ederiz. WordPress üzerinde birçok bakım modu eklentisi mevcuttur lakin kendi kullandığım ve tavsiye ettiğim eklentinin adı Wp Maintenance Mode ve geliştiricisinin adı Designmodo isimli şirkettir. Eklentiyi diğer eklentilerden ayıran özelliği ise bakım sayfasını istediğimiz şekilde yönetebilmemiz. İstediğimiz metini yazabilir yada resmi kolaylıkla koyabiliriz.

WP Maintenance Mode Eklentisi Kurulumu ve Ayarları

Eklenti ücretsiz wordpress eklentisidir. WordPress.org üzerinden indirebilir yada WordPress admin panelinizden indirip kurabilirsiniz. Eklenti ile aynı isimde birçok bakım modu eklentisi vardır o yüzden geliştiricisine bakarak indirmeniz doğru eklentiyi indirmenizi sağlar. Eklentinin geliştiricisi Designmodo isimli bir firmadır.

 • WordPress.org ile indirme yapmak için tarayıcınızın adres çubuğuna https://tr.wordpress.org/plugins/wp-maintenance-mode/ yazmanız yeterli olacaktır daha sonra FTP yoluyla yükleyebilirsiniz.
 • Eklentiyi wordpress admin panelinizden kurmak için WordPress Admin Paneli > Eklentiler > Yeni Ekle > WP Maintenance Mode araması yaparak indirip kurabilirsiniz.

wp bakım modu eklentisi

Eklentiyi indirip ektinleştirdikten sonra wordpress admin panelinizde bulunan ayarlar menüsünün içinde WP Maintenance Mode gözükecektir. Eklenti etkinleştirildikten hemen sonra site bakım moduna alınmaz, eklentiyi aktif yapmak için kendi ayarlarından aktif etmeniz gerekmektedir. Eklentinin içine girdikten sonra karşımıza çıkan kısımlar olacaktır bunlar;

General

  • Status; bu kısımdan eklentiyi aktif ve pasif konuma getirebiliriz. Aktif yapmamız halinde anasayfamıza yada herhangi bir sayfamıza giriş yapıldığında bakım modu sayfası gözükecektir.
  • Bypass for Search Bots kısımından ise arama motoru botlarının sitemizin içerisine girip girilmeyeceğini belirleyebiliriz. Eğer sitemiz sadece ziyaretçilere kapalıysa ve teknik bir hata yoksa bu kısım NO halinde bırakılmalıdır. Eğer sitemizde teknik hatalar söz konusuysa Google Botlarının sitemizi görmesini istemeyiz.
  • Robots Meta Tag kısmından ise sitemizin index alıp almayacağını belirleyebiliriz. Eğer noindex seçilirse arama motorları siteyi indexlemez. Sitenin hızlı index almasını istiyorsak Bypass for search bots ve Robots Meta Tag kısmı açık olmalıdır.
  • Redirection kısmından ise sitemize giren kullanıcıları başka bir adrese yönlendirebiliriz. Redirection hakkında daha detaylı bilgiyi Redirection eklentisi isimli yazımda bahsettim.

bakım modu ekle

Design

Design kısmından ise bakım modu sayfamızın nasıl gözükeceğini ayarlayabiliriz ve istediğimiz metni yazabiliriz.

 • Title HTML Tag kısmından bakım modu sayfamıza başlık etiketi atayabiliriz.
 • Heading kısmından ise bakım modu sayfamızın üst kısmında ne yazacağını ayarlayabiliriz. Heading etiketi nedir isimli yazımı okuyabiliriz.
 • Text kısmından ise metnimizi yada görselimizi yerleştirebiliriz.

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here