WordPress category yazısını kaldırma

0
55

WordPress tabanlı sitelerde kullanılan URL çeşitleri her zaman SEO uyumlu olmayabiliyor lakin düzenlemeniz için bir çok yöntem vardır. Yeni açılan bir wordpress sitesine girdiğimizde ve kategorilere tıkladığımızda siteadi.com/category/kategori-adi şekline açılacaktır. Category yazısını kaldırmak için aşağıda ki adımları izleyebilirsiniz.

Linklerin uzun olması ve gereksiz kısımlarının bulunmasının SEO açısından sakıncalı oldu SEO dostu URL isimli yazımızda bahsetmiştik. Linklerin kısa ve doğru kullanılması SEO kritlerleri arasındadır ve Google tarafından önemi vurgulanmıştır. Linkleriniz ne kadar sadece ve anlaşılır olursa siteniz için o kadar yararlı olacaktır. Unutulmamalıdır ki sadece Category yazısı değil aynı zamanda arşiv yazılarını ve yazar sayfalarında ki gereksiz uzantılar da kaldırılmalıdır, ilgili yazı içerisine ise meta etiketleri yerleştirilmelidir.

Category yazısını kaldırma

WordPress tabanlı sitelerde bunu kaldırmak için 3 temel yöntem vardır. Bu yöntemler; Eklentiyle, Yoast SEO ve .htaccess koduyla. Site ilk kurulduğunda category yazısının direk kaldırılması daha sağlıklı olacaktır diğer siteler içinse değiştirilen linklere eski linklerden yönlendirme yapılmalıdır.

Eklentiyle category yazısını kaldırma

Basit bir eklentiyle kaldırabilirsiniz, eklentinin adı No Category Base (WPML) geliştiricisinin adıysa Marios Alexandrou’dur. Eklentiyi indirmek için WordPress Admin Paneli > Eklentiler > Yeni Ekle > No Category Base (WPML) araması yaparak indirip kurabilirsiniz. no category base wpml eklentisi

Eklenti kurulduktan sonra herhangi bir ayar yapmanıza gerek yoktur. Eklenti kurulduğu andan itibaren category yazısını kaldıracaktır. Eklentiyi kurduktan sonra eski kategori linklerine gelen ziyaretçileri kaybetmemek için Redirection ile yeni adrese yönlendirebilirsiniz.

Yoast SEO ile category yazısı kaldırma

Yoast SEO eklentisini kullananlar için ekstra bir eklentiye gerek kalmadan category yazısını kaldırabilirsiniz. WordPress Admin Paneli > Yoast SEO > Search Appearance > Kategoriler kısmının en altında bulunan Category URLs seçeneği ile yapabilirsiniz. yoast seo ile category yazısını kaldırmak

.htaccess ile category yazısını kaldırma

Cpanel içerisinde bulunan .htaccess dosyanızın içerisine aşağıda ki kodu ekleyerek category yazısını kaldırabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta ise .htaccess kodlarınızın hassas olmasıdır fazladan silme ve ekleme yapmayınız.

[epcl_box type=”notice”]RewriteRule ^category/(.+)$ http://www.siteniz.com/$1 [R=301,L][/epcl_box]

WordPress sitelerinizde category yazısını kaldırdıktan sonra eski linklerinizi yeni linklerinize yönlendirmeyi unutmayınız. Redirection eklentisiyle kolayca yapirecılabilir.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here