WordPress Hosting mi? Normal Hosting mi?


Son zamanlarda kullanımı gittikçe artmaya başlayan WordPress Hosting artık her hosting firması tarafından pazarlanmaktadır. Bunun en temel sebebi internet sitesi kullanıcılarının büyük bir bölümünün wordpress kullanmasıdır. WordPress alt yapısını şuanda +60.000.000 web sitesi kullanmaktadır bu da dünya üzerinde ki web sitelerinin %23’lük bir bölümünü kapsamaktadır. Bu kadar talep sonrası hosting firmaları wordpress ile daha uyumlu çalışan wordpress hostingi pazarlamaya sunmuştur. WordPress Hosting, normal hostinge göre daha wordpress ile daha iyi entegre olmaktadır. Aynı zamanda wordpress hosting kullanımının bir diğer amacı ise fazla teknik bilgi gerektirmemesidir.

WordPress Hosting nedir?

WordPress hosting direk hazır wordpress yüklü hostingdir. Yani hizmeti satın aldıktan sonra herhangi bir kurulum ile uğraşmazsınız. Normal hostinglerin aksine direk wordpress kurulu bir şekilde hostinginizi kullanmaya başlayacaksınız. WordPress PHP tabanlı bir yazılım olduğu için Linux işletim sistemleri ile daha uyum içerisinde çalışmaktadır. Satın olduğunuz wordpress hosting Linux işletim sisteminde barındırılmaktadır. Eğer direkt Linux hosting satın alırsanız ve wordpress kurulumu yaparsanız, Linux hosting ile wordpress hosting arasında çok fazla verim farkı görmezsiniz.


WordPress Hosting ile Normal Hosting arasında ki farklar

WordPress Hosting ile web hosting arasında çok büyük bir fark yoktur temel olarak baktığımız zaman birisinde wordpress yüklü hosting veriliyor diğerinde ise boş hosting veriliyor. Lakin bazı ufak farklar da var bu farklar firmalar arası değişiklik göstermektedir.


 1. WordPress hosting, normal hostinge göre daha optimize edilmiş haldedir.
 2. WordPress hosting de sorgu sayısı azaltılarak web sitesinin daha hızlı açılmasını sağlar.
 3. WordPress hosting de çoğu zaman izinler ve sınırlamalar olarak daha geniş özellikler mevcuttur.
 4. WordPress hosting paketlerinde genel olarak CPU izni daha yüksek verilmektedir.
 5. Normal hostingte karşılaştığınız engelleme ve izin sorunları ile karşılaşmazsınız.
 6. WordPress hosting tüm eklentileri çalıştırmakadır. Web hostingte bazı eklentiler sunucu kaynaklı sorunlar ile çalışmamaktadır.
 7. Performans olarak wordpress hosting çok az da olsa daha iyidir.
 8. Bazı firmalarda wordpress hosting, otomatik olarak güncellenir.

WordPress hosting satın alınırken nelere dikkat edilmeli?

Hosting hizmeti satın alırken mutlaka firmanın güvenilir bir firma olması gerekmektedir. Kalitesini kanıtlamış ve diğer webmasterlar tarafından önerilen hosting firmalarını kullanmalısınız. Turhost, güzel net, veridyen gibi kalitesini kanıtlamış firmaları kullanmanızı tavsiye ederiz.


 • Firmanın web hosting paketlerinde verdiği CPU izni ile wordpress hosting de verdiği CPU iznini kıyaslayın.
 • Verdiği hizmetin açıklama kısmında wordpress ile optimizesi yapıldığını kanıtlayacı nitelikleri olup olmadığına bakınız.
 • Satın almadan önce hizmet hakkında yapılan yorumları inceleyiniz.
 • WordPress hosting paketinin Litespeed Cache Eklentisini destekleyip desteklemediğini öğrenin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir