WordPress Site Hızlandırma

2
87

Bir sitenin kalitesini ve arama sonuçlarında ki konumunu belirleyen ana faktörlerden bir tanesi site hızıdır. Düşük hızlı sitelerde ziyaretçiler fazla gezinmek istemez buda doğal olarak arama motoru sonuçlarında alt sıralarda yer almanıza sebep olabilir. Lakin temel optimizasyonları yaptıktan sonra site hızınızda gözle görülür bir artış sağlayacaksınız. Öncelikle site hızı değerlerinizi öğrenmeniz gerekmektedir çünkü bir çok hosting firması artık optimize edilmiş hostingler satmaktadır yani sizin fazla bir şey yapmanıza gerek kalmadan firma gerekli işlemlerin büyük çoğunu yapmaktadır. WordPress site hızınızı ölçmek için aşağıda ki araçlardan yararlanabilirsiniz.

Yukarıda ki araçlarda sitenizi teste soktuktan sonra size zaten hız ile ilgili yanlış yapılanları gösterecektir lakin sizlere site hızınızı en üst düzeye çıkarmak için yapmanız gerekenleri anlatacağım.

Cache Eklentisi Kurulumu ve Ayarları

WordPress tabanlı site kullanan kullanıcıların çoğu Cache eklentilerinin ne işe yaradığını ve ne kadar gerekli olduğunu bilmektedir. Lakin bilmeyenler için Cache (Önbellek) eklentileri sitenize tekrar giren kullanıcılar için kolaylık sağlar ve sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlar. Aşağıda Cache eklentilerinin yararlarını listeleyeceğim.

 • Tarayıcı önbellekleme özelliği ile sitenize yeniden giriş yapan kullanıcılara önceden yüklenmiş sayfa sağlar.
 • Gzip gibi sıkıştırmaları yaparak site boyutunuzun düşürülmesine yardımcı olur.
 • Gereksiz js ve css kodlarını kaldırırarak site hızınıza olumlu etki yaratır.
 • Gereksiz kodları sitenizden kaldırır ve wordpress site hızlandırma işlemini olumlu etkiler.

Cache eklentilerinin daha bir çok yararı vardır lakin birçoğu teknik konulardır. Bir çok cache eklentisi bulunmaktadır size en popüler 3 tanesini önereceğim aşağıda ki listede detaylı anlatımları bulunan eklentileri bulunmaktadır. İlgili makale içerisinde kurulumu ve ayarları en ince ayrıntılarına kadar anlatılmaktadır.

 1. Litespeed Cache Eklentisi Kurulumu ve Ayarları
 2. Wp Fastest Cache Kurulumu ve Ayarları
 3. Hızlı W3 Total Cache Ayarları (2 Dakika)

Resimleri Optimize Etme

Resim sıkıştırma

WordPress tabanlı sitelerde genel olarak ağırlık yapan şeylerin başında resimler gelmektedir. Site hızınızı doğrudan etkileyebilir ve sayfa boyutunu 2 katına kadar çıkarabilir. Resimleri doğru eklenti ile sıkıştırmanız halinde %90’a kadar tasarruf sağlayabilirsiniz. WordPress site hızlandırma işlemlerinde resimleri optimize etme kısmını kesinlikle es geçmeyiniz. WordPress Resim Sıkıştırma Eklentileri isimli yazımı okumanız halinde resimler nasıl sıkıştırılır daha detaylı bilgi alabilirsiniz aynı zamanda SEO uyumlu resim ve görsel optimizasyonu yazımda resimleri nasıl SEO uyumlu hale getirebileceğiniz de yazmaktadır. Resimleri sıkıştırmanın yararlarını aşağıda listeledim.

 • Yüksek oranlarda sıkıştırma ile 10mb boyutunda ki bir resmi 0,4 mb’a kadar düşebilir.
 • Site içerisine gömülen resimlerin gereksiz kodlarını kaldırarak sitede hafiflik sağlar.
 • Siteye giriş yapan kullanıcıların internetini daha az harcamasına sebep olur.
 • Site yüklenme süresi daha da kısalır.

Resimleri Yeniden Boyutlandırma

Sitede 400×400 piksel kaplayan bir resmin orijinal boyutunun 1500×1500 piksel olması gereksizdir. Bu fazladan pikseller fazladan boyut demektir bu boyutları ilgili yere göre düşürülürse site hızında artma sağlanacaktır. Resimleri yeniden boyutlandırmak içinse Regenerate Thumbnails isimli ücretsiz wordpress eklentisini kullanmanızı tavsiye ederim. Gtmetrix gibi araçlarda site puanınızı ciddi derecede olumlu etkileyecektir.

resimlere yeniden boyut kazandırma

Hosting Seçimi

Site hızını etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi hosting seçimidir. Türkiye’de hizmet veren bir çok hosting firmasının kalitesi ne yazık ki çok iyi değil lakin yurtdışı lokasyonlu bir hosting almaktansa Türkiye lokasyonlu hosting almak çok daha yararlıdır. Türkiye’de tanınmış ve kurumsal olan hosting firmaları ile rahatlıkla çalışabilirsiniz. Önünüze çıkan ilk hosting firmasından hosting almanızı tavsiye etmiyorum. Veridyen ve Natro’dan gönül rahatlığıyla hosting alabilirsiniz.

2 firma ile de çalıştım hız ve destek olarak hepsi iyi lakin hepsinde kesinti yaşadığımı belirtmek isterim. Eğer hızlı bir hosting satın almak istiyorsanız paket içerisinde aşağıda ki kriterlerin olmasın özen gösterin.

 • Türkiye Lokasyon
 • SSD Disk
 • Litespeed Cache eklentisini desteklemesi
 • CPU kullanım oranın yüksek olması
 • Aylık trafik kullanım oranının yüksek olması

WordPress site hızlandırmak istiyorsanız aynı zamanda WordPress Hosting kullanmanızı tavsiye ederim. WordPress Hosting mi? Normal Hosting mi? isimli yazımı okursanız daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Tema Seçimi

Yeni ve güncel üretilen temaların büyük bölümü artık hızlı ve responsive olsa da hala hantal temalar bulunmaktadır. Tema seçerken mutlaka demo siteyi inceleyiniz ve yukarıda bahsettiğim Gtmetrix ve Pagespeed Insights araçlarında teste tabi tutunuz. Bu araçlardan yüksek puan almayan temaları satın almayınız. Aynı zamanda tema satın alırken işiniz ile ilişkili temaları almaya özen gösteriniz. Pet shop sitesi için gidip ajans teması satın alırsanız çok fazla ekleme çıkarma yapacağınız için temada aksaklıklara ve hantal olmasına sebep olabilir.

Siteniz için yeni tema satın almak istiyorsanız kesinlikle Themeforest gibi kurumsal şirketlerden satın almanızı önermekteyim. Bu sitelerde satılan temalar bir çok teste tabi tutulur ve teknik olarak hatalı temalar sitede satılmaz aynı zamanda tema yapımcısı size 6 ay boyunca ücretsiz destek vermek zorundadır.

WordPress Site Hızlandırmak için 20 Öneri

 1. Kullanmadığınız eklentileri kaldırın ve silin.
 2. Kullanmadığınız temaları silin.
 3. Düzenli olarak veritabanı temizliği yapın veritabanı temizliği için WordPress Clean Options gibi eklentileri kullanabilirsiniz.
 4. Anasayfanızı resim ağırlıklı değil metin ağırlıklı oluşturmaya özen gösterin.
 5. Lazy Load eklentisini kullanarak altta ki resimlerin sonradan yüklenmesini sağlayın.
 6. Sidebar gibi bileşenlerde çok fazla resim ve kod kullanmayın yazılara ağırlık verin. Aynı zamanda wordpress temel bileşenlerini kullanmanızı öneririm.
 7. Anasayfanızda yada diğer tüm sayfalarda görünecek şekilde google map gibi ağır içerik kullanmayın.
 8. Yurtdışı lokasyonlu bir siteniz varsa CDN kullanın. CDN nedir isimli yazımı okuyabilirsiniz.
 9. Efektli site yaratmaktan kaçının site olduğu gibi yüklensin.
 10. Fazla içeriğe sahip olan sayfalarınız mevcut ise sayfa açılışlarına “Yükleniyor” gibi araçlar koyun.
 11. Site haritanızda bulunan gereksiz sayfaları kaldırın Bkz: tema ile alakalı services-page, user-page gibi dizinleri kaldırın.
 12. Eğer reklam gelirleriniz düşükse sitenizden reklam kodlarını kaldırın ve tamamen büyüdükten sonra ekleyin.
 13. Sitenize giriş çıkış yapan ziyaretçileri dert etmiyorsanız Analytics gibi araçların kodlarını kaldırın.
 14. Yazılarınız içerisinde konu ile alakasız resimler kullanmaktan kaçının.
 15. Logonuzu kapladığı alan kadar yeniden boyutlandırın.
 16. Arka plan görselleri kullanmak yerine renk kullanmayı tercih edin.
 17. Karmaşık ve çok fazla içerik bulunan site yaratmak yerine sade ve kolay ulaşılabilir site yaratmaya çalışın.
 18. Eğer bir blog sitesi sahibiyseniz AMP kullanın ilk çıktığı zamanlarda ki gibi SEO’ya etkili olmasa da site hızınıza ciddi derecede etkisi olacaktır.
 19. WordPress mobil site hızlandırma işleminde Mobil kullanıcılar için Cache eklentisinde Mobil Önbellekleme özelliğini aktif edin.
 20. Bilinmedik yazı fontları kullanmak yerine temel fontları kullanmaya özen gösterin. Yazı Font’unun ve Boyutunun (Size) SEO’ya etkisi isimli yazımı okumanızı tavsiye ederim.

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here