WordPress URL yönlendirme eklentisi, Redirection

0
61

WordPress tabanlı sitelerinizde linklerin kırık olması sitenize SEO açısından zarar verebilir, eski linkler mutlaka yeni linke yönlendirme yapılmalıdır. Kırık linklerinizi webmaster tools aracı ile tespit edebilirsiniz. Linkler yeni adresine mutlaka yönlendirilmelidir eğer içerik silinmişse anasayfaya yönlendirme yapılmalıdır. Linkleri yönlendirmek için wordpress eklentisi olan Redirection oldukça kullanışlıdır. Redirection eklentisi ile 301, 302, 303, 304, 305, 306, 307, 308 yönlendirmesi yapabilirsiniz.

Redirection Kurulumu ve Ayarları

Redirection eklentisi diğer tüm wordpress eklentileriyle aynı şekilde kurulur. Kurulum için Eklentiler > Yeni Ekle > Redirection yazarak indirip kurabilirsiniz. Eklentiyi FTP yoluyla kurmak içinse https://tr.wordpress.org/plugins/redirection/ adresine giderek indirebilirsiniz. wordpress link yönlendirme eklentisi

Eklentiyi indirip etkinleştirdikten sonra WordPress admin panelizde bulunan Araçlar menüsü içerisinde Redirection yazan yere giriniz. (WordPress admin paneli > Araçlar > Redirection)link yönlendirme

Redirection kısmına girdikten sonra karşımıza çıkan Add New Redirection kısmından linklerimizi yönlendirebiliriz. redirection url yönlendirme

  • Source URL kısmına kırık olan linkimizi yazacağız. Yani yönlendirmek istediğimiz linki yazacağız. (meykmen.com/kirik-link)
  • Target URL kısmına ise kırık linkin nereye yönlendireceğini yazacağız. (meykmen.com/yeni-link)
  • Groups kısmından ise türünü seçeceğiz. Redirection seçeneği direk yönlendirme yapacaktır. Modified kısmı ise onarılma için kullanılacaktır. Biz yönlendirme yapacağımız için Redirection seçeneğini işaretliyoruz.

Add Redirect butonuna bastığımız zaman link yönlendirmesi yapılacaktır. Add Redirect butonunun yanında ki Ayarlar düğmesine bastığımız zaman gelişmiş yönlendirme yapılmasını sağlayabiliriz.

Redirection eklentisiyle 404 sayfalarını yönlendirme

Redirection eklentisi sadece link yönlendirme değil aynı zamanda sitede tespit edilen ve kullanıcılar tarafından karşılaşılan 404 sayfalarını da bize göstermektedir. Redirection eklenti sayfasının üst kısmında bulunan menülerden 404s menüsüne girdiğimizde daha önceden 404 sayfası ile karşılaşılan yerleri bize göstermektedir.

404 url yönlendirme
Redirection eklentisinin 404 sayfası
  • Date bölümü bizlere 404 sayfası ile ne zaman karşılaşıldığını göstermektedir.
  • Source URL ise hangi URL’de bu sorunun olduğunu göstermektedir. Bunun birçok sebebi olabilir mesela örnekte ki URL’de resimlerin bulunduğu klasörü değiştirdiğim için ve arama motorlarında hala eski adresi index’li olduğundan 404 sayfası ile karşılaşılmış.
  • Referrer / User Agent‘te ise bu sorunla kimin karşılaştığını göstermektedir.
  • IP kısmından ise 404 sayfamıza hangi ip adresi ile erişildiğini görebiliriz. IP adresi iyi takip edilirse sitemize düzenlenen saldırıların hangi ip’ler üzerinden yapıldığını tespit edebilir ve o adresi engelleyebiliriz. Lakin engellemeden önce saldırı amaçlı yapılıp yapılmadığı kesin olarak tespit edilmelidir.

404 linklerini yönlendirme

404 sayfasına karşımıza çıkan linkleri yönlendirmek için Source URL kısmında ki adresin üzerine geliyoruz. Altında ki Add Redirect butonuna tıklayarak yeni URL adresine yönlendiriyoruz.

404 hatası veren sayfaları yönlendirme

404 sayfaları mutlaka düzenli olarak kontrol edilmeli oluşan – karşılaşılan kırık linkler yeni adresine yönlendirilmelidir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise kırık linkin google tarafından tespit edilip edilmediğidir. Google tarafından fark edilmesi ve düzeltilmemesi sitenizin sıralamalarda düşüş yaşamasına sebep olabilir.

google bot url yönlendirme
Google’ın 404 sayfalarını tespit etmesi.

IP engelleme yapılmadan önce gelen IP adresinin google’a ait olup olmadığı da tespit edilmelidir. Eğer google botların ip adresini engellerseniz siteniz index almayabilir.

WordPress category yazısını kaldırma isimli yazımızda bahsettiğim Kategorilerde ki category yazısı kaldırıldıktan sonra Redirection yapılması gereklidir. Aksi taktirde zararını görebilirsiniz.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here