WP Smush Eklentisi – Resim ve Görsel sıkıştırma

0
71

WP Smush nedir?

WP Smush, siteniz içerisinde bulunan resimleri sıkıştırarak resim boyutlarını küçülmeye yarayan wordpress eklentisidir. Resim boyutlarının küçültülmesi ve optimize edilmesi site hızınızı doğal olarak arttırır. Yüksek boyutlu resimler sayfa açılış hızı gibi bir çok faktörü olumsuz yönde etkiler. Resim sıkıştırma işlemini Adobe gibi photoshop programları üzerinden yapabilirsiniz lakin hazır kurulu bir siteniz varsa tek tek indirip, sıkıştırıp tekrardan yüklemeniz zor olacaktır. WP Smush eklentisi ise hem eskiye yönelik resimleri hemde yeni yüklenecek resimleri otomatik olarak sıkıştırır.

Resim sıkıştırma

WP Smush kurulumu ve Ayarları

Eklentinin kurulumu oldukça basittir. WordPress admin panelinize giriş yaptıktan sonra Eklentiler > Yeni Ekle > WP Smush yazarak eklentiyi indirip kurunuz.

WordPress Admin panelinizin sol tarafında WP Smush seçeneğine tıklayın, Bulk Smush Now‘a  tıkladıktan sonra otomatik olarak tüm resimleri sıkıştırmaya başlar işlem uzunluğu sitenizde ki resim sayısına göre değişiklik göstermektedir.

Otomatik sıkıştırma: Bu seçenek aktif olduğu zaman sitenize yeni yüklenen resimler otomatik olarak sıkıştırılır. Aktif olmasını tavsiye ederim.

Meta verisi: Bu seçenek resminizin içeriğini daha detaylı şekilde çıkarır. Resim nerede çekildi, ne zaman çekildi gibi bilgileri işler. Eğer seyehat, gezi bloğunuz veya kendi çektiğiniz resimleri yüklüyorsanız varsa aktif olmasını tavsiye ederim.

Görselleri yeniden boyutlandırma: Siteniz içerisinde bulunan büyük boyutlu resimleri tespit ederek boyutlarını küçültür. Eğer yüklediğiniz resimler genelde HD kalitesindeyse bu seçeneği aktif yapmanızı öneririm.

WP Smush Premium

Her eklentinin ücretli ve ücretsiz sürümleri mevcut, bu eklentinin ücretsiz sürümü işinizi görebilir lakin yoğun fotoğraf içeren bir web sayfanız varsa ücretli sürüme geçmenizi öneririm. Premiumu denemek istiyorsanız 30 gün ücretsiz deneme süresi veriyor eğer memnun kalırsanız 49 Dolara ömür boyu lisans sahibi olabilirsiniz.

Süper sıkıştırma: Ücretsiz versiyona göre 2 katı daha fazla sıkıştırma sağlıyor.

Orjlnal Boyuttaki resimleri sıkıştırma: WP Smush genel olarak küçük boyuttaki resimleri veya WordPress’in oluşturduğu boyuttaki resimleri sıkıştırır. Eğer premium satın alırsanız tam boyutlu görselleri de sıkıştırabilirsiniz.

Png to Jpeg: Png formatında yüklenen resimleri jpeg formatına dönüştürerek daha fazla sıkıştırma sağlar.

NextGen Galeri: Resimleri NextGen Galeri kısmından sıkıştırma işlemine izin verir.

Kısacası WP Smush Premium resim ve görsel sıkıştırma konusunda ücretsiz versiyonundan 2 kat daha iyi sıkıştırır.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here