İlgi çekici web sitelerinin en büyük özelliği kullanıcılara daha okunaklı ve kolay bir hizmet sunmasıdır. Dünya da en çok kullanılan arama motorunun Google olduğunu herkes bilir ve daha önce teknoloji ile alakası olmayan her insan Google’ı rahatlıkla kullanabilir. Bunun sebebi ise oldukça basit ve okunaklı bir arayüze sahip olmasıdır. Eğer web sitenizde içeriklerinizi okumak için, ziyaretçileriniz zorlanıyorsa bu arama motolarında sıralamanıza olumsuz etki edebilir. Arama motorları siteleri listelerken en çok değer verdiği şey kullanıcıya ne kadar yarar sağladığıdır. Bu yararı ölçmek içinse birden fazla teste tabi tutar bu testlerden bir tanesi de yazı boyutu ve fontudur.

SEO uyumlu yazı fontu

Direkt bu yazı fontu SEO uyumludur dememiz yanlış olacaktır. Lakin bunu test edip değerlendirmemiz için birden fazla yöntem vardır. Google kendi forumlarında ve makalelerinde genellikle Roboto fontunu kullanır ve yazıları gayet okunaklıdır. Roboto fontuna SEO uyumlu diyebiliriz. Lakin dikkat etmemiz gereken nokta ise Roboto bir Google Fonts’dur. Bu fontu web sitemizde kullanmak çok ufakta olsa site hızımıza etki edebilir. Eğer sunucunuz yeterince kaliteliyse fontu kullanmanızda sakınca yoktur. Hosting alırken nelere dikkat edilmeli isimli yazımı okuyabilirsiniz. seo uyumlu yazı fontu

Arial fontu okunaklı ve çok tercih edilen bir fonttur. Arial fontunu rahatlıkla kullanabilirsiniz ve hiçbir şekilde site hızınıza etki etmez. Google, arama sonuçları sayfasına Arial fontunu kullanmaktadır ve bu bize Arial yazı fontunun SEO uyumlu olduğunu gösterebilir. arial yazı fontu

Font seçimi yaparken sadece Google gibi şirketleri değil rakiplerinizi inceleyin ve hangi fontları hangi boyutlarda kullandıklarına göz atın. Sektörünüzde lider olan firmaları da inceleyerek hangi fontları kullandıklarını göz önüne alarak yazı fontlarınızı belirleyin. Önerebileceğimiz yazı fontları ise;

  • Roboto
  • Arial
  • Verdana
  • Times New Roman

SEO uyumlu yazı boyutu (size)

Yazı boyutları ile ilgili direkt olarak herhangi bir boyut verilmesi doğru olmayacaktır. Esas almanız gereken nokta kullanıcılarınız yazılarınızı okurken zorlanıp zorlanmadığıdır. Çevrenizde ki insanlardan fikir alınız, yazılarınızın okunaklı olup olmadığını sorunuz bu sayede net bir görüş elde etmiş olacaksınız. Lakin önerilen yazı boyutu 12px ile 15px arasındadır. Yazıların çok büyük olması kullanıcıları yoracağı gibi aynı zamanda makalenin bütününü görmeyi de zorlaştıracaktır.

Her site için farklı boyutların tam oturacağı için boyutları sizin belirlemeniz gerekiyor lakin aşağıda ki ortalama değerlerdir.

  • Paragraf 12px ile 15px
  • H1 22px ile 34px
  • H2 20px ile 28px
  • H3 18px ile 24px

Sitenizin temasına ve görünümüne bağlı olarak bu değerler esneyebilir. Lakin yukarıda verdiğim boyutlar SEO uyumlu sitelerin (Moz, Google Blog vs.) yazı boyutlarından baz alınmıştır.

SEO uyumlu yazı rengi (color)

Dünya üzerinde bulunun birçok websitesi yazı rengi olarak, beyaz arka plan üzerine siyah yazı tercih etmektedir. Bunun sebebi ise en zıt renkler olmasıdır. Lakin her siyah gözüken renk aslında siyah değildir. Her rengin bir kodu vardır, burada dikkat etmemiz gereken nokta ise Başlıkların, paragraflardan daha koyu olması gerektiğidir. Örnek vermek gerekirse Google kendi makalelerinin başlıklarında #202124 kodunu, paragraflarında ise #3c4043 kodunu kullanmasıdır.

  • Başlık, paragraf metninden daha koyu olmalıdır.